fot. Facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy

Niedźwiedź odwiedził Babią Górę

Fotopułapka w Babiogórskim Parku Narodowym zarejestrowała przechadzającego się leśnymi ostępami młodego niedźwiedzia. Krótki film z jego nocnej wędrówki trafił do internetu. „Widać, że jest w dobrej kondycji” – powiedział przyrodnik z parku Maciej Mażul.

„Fotopułapka zarejestrowała drapieżnika w święta. Nie śpi; jest aktywny. Z pewnością na jego dobre samopoczucie wpływa brak turystów” – powiedział Maciej Mażul.

Dostojnie kroczącego niedźwiedzia zobaczyć można na facebookowym profilu parku.

Niedźwiedź na Babiej Górze w ostatnim czasie przypomniał o sobie już po raz drugi. Dwa tygodnie temu jego ślady zauważyli pracownicy schroniska na Markowych Szczawinach. Wtedy przechadzał się po szlaku turystycznym.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. Zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać ludzi.

W rejonie Babiej Góry wciąż utrzymują się zimowe warunki. Obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. W najwyższych partiach góry leży ok. 80 cm śniegu. Babiogórski Park Narodowy w związku z epidemią zamknął do odwołania wszystkie szlaki turystyczne.

PAP

drukuj