Pomorze – ofiara śmiertelna, trzy osoby ranne, 18 tys. odbiorców bez prądu

Od niedzielnego rana na Pomorzu wieje silny wiatr. W Sopocie zwalone wiatrem drzewo spadło na dwie kobiety; jedna z nich nie żyje, druga jest ciężko ranna. Niegroźne obrażenia odnieśli też dwaj strażacy. W województwie pomorskim bez prądu jest ok. 18 tys. odbiorców.

Jak poinformowała Alina Geniusz-Siuchnińska rzecznik prasowa firmy Energa-Operator (w koncernie Energa spółka odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej) na godzinę 12:30 w województwie pomorskim bez prądu było około 18,2 tysiąca odbiorców.

Najczęstszą przyczyną awarii jest zerwanie przez padające pod naporem wiatru drzewa lub gałęzie, napowietrznych linii energetycznych. Geniusz-Siuchnińska wyjaśniła, że nad usuwaniem awarii pracuje sto osób. Dodała, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. „Rano mieliśmy informacje o trzech tysiącach odbiorców bez prądu” – dodała.

Awarie dotyczą przede wszystkim powiatów: bytowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz miasta Gdańsk.

Asp. Błażej Plichta z Sekcji do Spraw Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku poinformował PAP, że od godz. 4 rano, kiedy to wiatr przybrał na sile, do godz. 12:30, pomorscy strażacy interweniowali już 365 razy.

Rano w Sopocie przy ul. Chrobrego padające drzewo przygniotło dwie kobiety. Zginęła 34-latka, a jej 57-letnia matka została przetransportowana do szpitala w stanie ciężkim.

Anna Dyksińska z zespołu prasowego sopockiego magistratu poinformowała, że kobiety wykonywały prace porządkowe na rzecz miasta. „W Urzędzie Miasta powołano specjalny zespół, który analizuje tą tragiczną sytuację. Rodzina i bliscy poszkodowanych kobiet zostaną objęci wsparciem i pomocą – w zależności od potrzeb: psychologiczną, finansową, wsparciem MOPS-u” – wyjaśniła Dyksińska.

Plichta poinformował, że obrażeń doznało też dwóch strażaków: ochotnik i zawodowy strażak z powiatu puckiego. „Jednemu w trakcie usuwania drzewa coś wpadło do oka, a drugi został zadrapany” – powiedział  Plichta.

Dodał, że najwięcej zgłoszeń straż pożarna odebrała z powiatu wejherowskiego (62 interwencje) i kartuskiego (40 interwencji). Większość zgłoszeń dotyczyła drzew lub gałęzi tarasujących drogi lub chodniki.

Plichta wyjaśnił, że część zgłoszeń dotyczy też szkód w budynkach: w Gdyni na pl. Dworcowym złamane drzewo upadając uderzyło w budynek apteki, w Gdańsku na ul. Karwińskiej drzewo upadło na samochód, a w Kartuzach strażacy pomagają zabezpieczyć płat blachy, który wiatr częściowo oderwał z budynku przy ul. Gdańskiej mieszczącego dom dziecka.

Plichta dodał, że silny wiatr ma się utrzymać do popołudnia; od godz. 16 powinien słabnąć.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl