fot. flickr.com

Ciepłe powietrze zwrotnikowe nad Polską

Jak informuje IMGW, Europa południowa oraz południowo-wschodnia będzie pod wpływem układów wysokiego ciśnienia. Nad pozostałymi obszarami kontynentu dominować będą niże.

Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad południowej Norwegii, jedynie południowy wschód kraju pozostanie pod wpływem wyżu z centrum nad Rumunią. Z południowego zachodu napływać będzie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe, jedynie nad północno-zachodnie krańce Polski po południu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie ulegać wahaniom z tendencją spadkową.

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 28 do 32 st., na północy i północnym zachodzie od 25 do 28 st., nad morzem od 23 do 25 st., w rejonach podgórskich od 27 do 30 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h, w czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważnie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura minimalna od 14 st. na północnym zachodzie do 16 st., 19 st. w centrum i do 20 st. na południowym wschodzie, w rejonach podgórskich od 14 do 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, a w górach do 90 km/h.

We wtorek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna na północy od 20 do 24 st., w centrum i na zachodzie od 24 do 27 st., na południowym wschodzie od 28 do 32 st., a w rejonach podgórskich od 21 st. na zachodzie do 25 st. na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach oraz w czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, w górach do 90 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. W drugiej połowie dnia przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 30 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W czasie burzy porywy wiatru do 70 km/h. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, początkowo burze. Temperatura minimalna 18 st. Wiatr słaby, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

PAP/RIRM

drukuj