fot. PAP

Prognoza pogody

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i południowo-wschodnia znajdują się pod wpływem wyżów z centrami nad Rosją i Bałkanami. Pozostały obszar kontynentu obejmują niże z ośrodkami nad Szkocją, Niemcami i Hiszpanią wraz z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie pomiędzy stacjonarnym wyżem z centrum nad zachodnią Rosją i rozległym niżem, którego ośrodek znad Irlandii przemieści się nad Szkocję. Przez północ kraju z zachodu na północny wschód przemieści się falujący front atmosferyczny. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i nieznacznie wzrośnie.

W czwartek na wybrzeżu, Pomorzu i zachodzie Mazur oraz na krańcach północnych Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Kujaw zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane.

Temperatura maksymalna od 19 st., 20 st. na północnym wschodzie do 22 st., 24 st. na południu i południowym zachodzie, chłodniej na wybrzeżu i Pomorzu od 17 do 20 st. Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany, na Pogórzu Karpackim okresami dość silny, w porywach do 65 km/h. W partiach szczytowych Karpat wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 50 km/h), w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni.

W nocy z czwartku na piątek na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim zachmurzenie duże i okresami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Nad ranem na krańcach południowo-zachodnich lokalnie możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 m, a w kotlinach sudeckich do 200 m. Temperatura minimalna od 9 do 13 st., jedynie na wybrzeżu cieplej, od 13 do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Na Pogórzu Karpackim porywy wiatru do 55 km/h, a w partiach szczytowych Karpat do 70 km/h.

W piątek na północnym zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami, głównie na wybrzeżu, słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane.

 Temperatura maksymalna od 21 st. na północnym wschodzie do 24 st., 25 st. na południowym zachodzie, chłodniej na wybrzeżu i Pomorzu – od 18 do 21 st. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby, tylko na Podkarpaciu, a początkowo także na Podhalu, umiarkowany, w porywach do 55 km/h. W partiach szczytowych Karpat wiatr dość silny, początkowo w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W nocy zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura minimalna 12 st. Wiatr słaby, południowy. W piątek zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr słaby, południowy.

PAP

drukuj