Polska w zasięgu płytkiego układu niżowego

Jak podaje IMGW, nad Europą w dalszym ciągu dominować będą niże z frontami atmosferycznymi, jedynie częściowo południowo-zachodnia część kontynentu i Skandynawia znajdą się pod wpływem słabych wyżów.

Polska będzie w zasięgu płytkiego układu niżowego, z ośrodkami przemieszczającymi się znad Austrii i Łotwy na wschód, nad Rumunię i zachodnią Rosję. Pogodę nad południową częścią kraju kształtować będzie front atmosferyczny. Z północnego wschodu napływać będzie chłodniejsze polarne powietrze, jedynie południowo-wschodnia Polska pozostanie w cieplejszym powietrzu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie rosło.

W czwartek zachmurzenie duże, w północnej połowie kraju większe przejaśnienia. W południowej połowie Polski opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, a na obszarze od Górnego Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie i Lubelszczyznę również burze, prognozowana wysokość opadów na południu do 15 mm, a w rejonach burz do 30 mm. W północnej połowie kraju przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st. na północy i zachodzie do 17 st. na południowym wschodzie, w centrum około 13 st. Nad samym morzem i w rejonach podgórskich od 8 do 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, z kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na zachodzie i północy zachmurzenie umiarkowane i duże, nad ranem miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, opady deszczu. Na południowym wschodzie miejscami w opadach o natężeniu umiarkowanym spadnie do 20 mm deszczu. Temperatura minimalna od 0 st. na północy do 8 st. na południowym wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie około 4 st. W północnej połowie kraju gdzieniegdzie przygruntowe przymrozki do -2 st. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków północnych.

W piątek zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Początkowo na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu. Po południu na zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia miejscami opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 11 do 15 st. Wiatr słaby, zmienny, na zachodzie przejdzie w umiarkowany, południowy.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 15 st. Wiatr słaby, północny. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W piątek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 15 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj