PAP/Wojtek Jargiło

Na Lubelszczyźnie uczczono 100. rocznicę bitwy pod Komarowem

Na Lubelszczyźnie odbyły się centralne obchody 100. rocznicy bitwy pod Komarowem. Przed południem w Wolicy Śniatyckiej sprawowana była Msza Św. polowa w intencji poległych.  

W homilii proboszcz parafii św. Trójcy w Komarowie ks. Franciszek Nieckarz wyrażał wdzięczność dla uczestników walk sprzed 100-lat.

Świętujemy 100. rocznicę bitwy pod Komarowem. I tak się już przyzwyczailiśmy, że w ostatnią niedzielę sierpnia na tym miejscu jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Dzisiaj jest inaczej, ale nawet jeżeli w tym roku jest inaczej, to w naszych sercach jest ta sama radość, wdzięczność i duma dla tych, którzy 100 lat temu bili się tutaj o Wolną Polskę. Ogarniamy więc myślą naszą bohaterską przeszłość i biegniemy ku przyszłości  – powiedział ks. Franciszek Niekcarz.

Po Mszy św. odbył się apel pamięci. Prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście wskazał, że zwycięstwo w bitwie pod Komarowem to jeden z największych triumfów w dziejach jazdy polskiej.

Obecna na obchodach marszałek sejmu Elżbieta Witek dziękowała bohaterom spod Komarowa za ich ofiarność, patriotyzm, za ich krew i za niepodległość Polski, którą im zawdzięczamy [więcej].

W programie obchodów znalazła się też defilada pododdziałów i pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Piotr Krukowski z Projektu „Wojsko Polskie 1918-1921” zwraca uwagę na znaczenie inscenizacji historycznych.

– Uważam, że przez takie inicjatywy jak inscenizację historyczne, szeroko pojęte zjawisko historii ożywionej w dobie komputerów, informatyki sytuacja zmusza nas do tego, żeby ten przekaz obrazkowy był bardziej czytelny. Jest to szczególnie ważne dla ludzi młodych, którzy rzadko sięgają po książkę, a może właśnie w ten sposób zainteresują się historią i ruszą do bibliotek, by analizować źródła pisane  – wyjaśnia Piotr Krukowski.

Bitwa pod Komarowem była największą bitwą formacji konnych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Dzień bitwy – 31 sierpnia – jest obchodzony jako Święto Kawalerii.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl