PAP/Marcin Bielecki

Szczecin uczcił 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych

W Szczecinie odbyły się w niedzielę obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Eucharystii przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Listy do uczestników obchodów rocznicowych skierowali: prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

„Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski, to zarazem historyczny przełom, który dał początek wielkim przemianom, przekształcającym Europę i świat” – napisał Andrzej Duda.

Szef polskiego rządu podkreślił, że ludzie Sierpnia byli żołnierzami sztafety wolności, za którą dzisiejsza wolna Polska jest im winna dozgonną wdzięczność.

W południe uroczystości przeniosły się przed bramę Stoczni Szczecińskiej. Głos zabrał szef „S” Piotr Duda.

– Mimo upływu tak wielu lat my, ludzie „Solidarności”, jak co roku jesteśmy tutaj w Szczecinie pod tą bramą, ale także w wielu zakątkach naszego kraju, po to, aby oddać cześć tym wszystkim, którzy walczyli o to, że możemy dziś żyć w wolnej i demokratycznej ojczyźnie. Można by zadać dziś pytanie, każdy z nas z osobna, dlaczego czekamy cały rok i pamiętamy o tych dniach, bo to jest nasz testament  – powiedział Piotr Duda.

Po południu odsłonięty został okolicznościowy mural. Wieczorem na pl. Solidarności, przy filharmonii, odbył się koncert „Sierpniowe przełomy” z polską muzyką filmową.

Z kolei na budynku szczecińskiej filharmonii można było zobaczyć okolicznościowe iluminacje.

W poniedziałek przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ „S”. Tego dnia odbędą się centralne obchody na placu Solidarności w Gdańsku. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

RIRM

drukuj