Na Białorusi powstanie pierwsza klasa o profilu katolickim

Pierwsza na Białorusi klasa o profilu katolickim powstanie w przyszłym roku szkolnym w jednej ze szkół Homla na wschodzie kraju – poinformował w piątek dziennik „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii”.

Rekrutację do pierwszej klasy o profilu katolickim w roku szkolnym 2014/15 ogłoszono w szkole nr 34 w Homlu z inicjatywy dyrektorki placówki Żanny Bandarewej. „Pomyśleliśmy, że w Homlu są klasy prawosławne i żydowskie, ale nie ma katolickich (…) – powiedziała Bandarewa. – Liczymy w pierwszym rzędzie na parafian miejscowego Kościoła rzymskokatolickiego, którzy będą nam pomagać w wychowaniu dzieci i opowiadać o katolickich tradycjach”.

Uczniowie nowej klasy będą mieć zajęcia fakultatywne poświęcone religii katolickiej i będą obchodzić w szkole katolickie święta. Szkoła zapowiada też wycieczki do zabytkowych kościołów oraz spotkania z osobami związanymi z katolicyzmem. Dyrektorka szkoły ma nadzieję, że uda się znaleźć pedagoga-katolika, który zostanie wychowawcą klasy.

Przedstawiciel Konferencji Episkopatu Białorusi potwierdził „Komsomolskiej Prawdzie”, że do tej pory nie było na Białorusi klasy katolickiej – nawet na Grodzieńszczyźnie, gdzie mieszka najwięcej katolików.

PAP

drukuj