fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

MZ chce wzmocnić kontrolę nad jakością badań laboratoryjnych

Ministerstwo Zdrowia zamierza powołać zespół, który zajmie się opracowaniem koncepcji zmian dotyczących nadzoru nad jakością badań laboratoryjnych. Informację podał dziś wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

„W celu wzmocnienia nadzoru nad kontrolą jakości badań planowane jest powołanie zespołu do opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych” – powiedział Jarosław Pinkas odpowiadając w Sejmie na pytanie poseł Prawa i Sprawiedliwości Anny Sobeckiej.

Jarosław Pinkas przekazał, że w skład zespołu wejdą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Zdrowia, Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej, Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prace mają odbywać się pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Celem prac zespołu będzie wypracowanie m.in. rozwiązań prawnych które umożliwią egzekwowanie jakości badań laboratoryjnych i publikowanie na stronach internetowych ośrodków wyników kontroli jakości uzyskanych przez laboratoria.

Wiceminister zdrowia podał, że zgodnie z danymi z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą 543 szpitale posiadają pracownie diagnostyki laboratoryjnej w swojej strukturze organizacyjnej (na łączną liczbę 1005 szpitali).

Jarosław Pinkas zaznaczył, że resort zdrowia nie może ingerować w struktury organizacyjne szpitali. Jak wskazywał, koszty badań są immanentnie związane z ilością badań, więc są szpitale, które nie mogłyby zbilansować swoich laboratoriów, bo wykonują za mało badań.

„Gwarantuję, ze zespół powołany przez nas doprowadzi do sytuacji, żeby nie było najmniejszej wątpliwości, że wszystkie badania laboratoryjne są wysokiej jakości” – zapewnił wiceminister zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj