fot. pl.wikipedia.org

W MSZ odbyło się spotkanie z ambasador Izraela

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z ambasador Izraela Anną Azari. Na razie nie są znane szczegóły rozmowy. Gdy dyplomata opuszczała budynek ministerstwa, odmówiła dziennikarzom jakichkolwiek komentarzy.

Wcześniej szef polskiego MSZ zapewnił, że Polska chce kontynuować dialog z Izraelem i uspokajać emocje wokół zaistniałej sytuacji. Polska dyplomacja liczy też, że nie dojdzie do odwołania ze stanowiska izraelskiej ambasador.

Cała ta burza wokół polskiej noweli o IPN pokazuje, że prawo do suwerenności państwa jest kwestionowane na arenie międzynarodowej – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

– Sytuacja ta odsłania bardzo wiele tego, co do tej pory opinia w Polsce nie widziała, albo nie słyszała. Właściwie dyskusja jest ta temat, w jakim stopniu państwo polskie może być suwerenne w podejmowaniu działań legislacyjnych przez suwerenne, konstytucyjne organy państwa polskiego,   w tym przypadku przez Sejm i Senat, w tworzeniu prawa. Widzimy, jak to wygląda. Mamy w tej chwili sytuację bardzo jasno zarysowaną. To, co dzieje się obecnie w Polsce i jak komentowane są sprawy polskie na arenie międzynarodowej – jest bardzo pouczające  – zaznaczył senator.

Konflikt polsko-izraelski odżył po słowach premiera Mateusza Morawieckiego, że na mocy noweli o IPN nikt nie będzie karany, jeśli powie o polskich, żydowskich czy ukraińskich sprawcach. Słowa te wywołały ostrą reakcję środowisk żydowskich [czytaj więcej]. 

RIRM

 

drukuj