fot. Andrzej Kulesza/Nasz Dziennik

W woj. świętokrzyskim rusza program pomocy dla Ochotniczej Straży Pożarnej

Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie świętokrzyskim trafi 5,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego. W sumie, w ramach ogólnopolskiego programu, który ruszył 2 lutego, na ten cel przekazanych zostanie ponad 100 mln zł.

Fundusz Sprawiedliwości rozporządza pieniędzmi zasądzanymi m.in. od sprawców wypadków drogowych. Dysponentem środków jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Szef resortu Zbigniew Ziobro powiedział dziś w Kielcach, że OSP odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa Polaków. To ta jednostka często jest pierwsza na miejscach wypadków, ratując ludzkie życie – dodał.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Zjednoczonej Prawicy myśli o Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wyraża wielkie uznanie i wdzięczność za ich pracę, poświęcenie i trud. Te środki będą służyć temu, by podnieść profesjonalną pomoc i jakość, która jest świadczona przez strażaków w województwie świętokrzyskim. Chcemy, aby z tych pieniędzy poszczególne jednostki mogły nabyć specjalne torby ratownictwa, które zawierają wszelki najnowocześniejszy używany dzisiaj sprzęt służący do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Chcemy, aby była możliwość zakupu nożyc hydraulicznych niezbędnych do cięcia pojazdów, kiedy dochodzi do kolizji, by wydobyć rannych – zaznaczył Zbigniew Ziobro.    

O wsparcie mogą ubiegać się gminy i miasta z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z regionu.

Nabory dla kolejnych województw będą ogłaszane co dwa tygodnie. Obecnie, oprócz woj. świętokrzyskiego, zapisy do programu prowadzone są w woj. podkarpackim.

RIRM

         

drukuj