fot. wikipedia

Włochy: 27 aresztowanych w wyniku operacji przeciwko mafii z Kalabrii

27 osób aresztowanych, skonfiskowany majątek o wartości 100 milionów euro – to rezultat przeprowadzonej w poniedziałek we Włoszech policyjnej operacji przeciwko mafii z Kalabrii. Na wniosek prokuratury przejęto ponad 50 firm, powiązanych z mafiosami.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez prokuraturę do walki z mafią w Reggio di Calabria aresztowań dokonano zarówno w rejonie tego miasta na południu, jak i we Florencji. To tam kalabryjska mafia ‚ndrangheta przeniosła część swych interesów i zainwestowała nielegalny majątek.

Na konferencji prasowej we Florencji przedstawiciele prokuratury zwrócili uwagę na złożony, rozgałęziony system ekonomiczny, jaki utworzyły gangi tej najpotężniejszej we Włoszech organizacji mafijnej, czerpiącej największe zyski z przemytu i handlu narkotykami.

„W tym przypadku mamy do czynienia z ‚ndranghetą, która nie musi stosować przemocy i zastraszania, ponieważ wchłania w swoje struktury część legalnej gospodarki” – oświadczył prokurator krajowy do walki z mafią Federico Cafiero de Raho.

„System ten pozwala tej mafii ukrywać własne bogactwo, pochodzące z nielegalnych operacji” – dodał.

Aresztowanym postawiono zarzuty przynależności do mafii, lichwy i prania brudnych pieniędzy.

PAP/RIRM

drukuj