fot. PAP/Marek Zakrzewski

MSWiA: w czasie mrozów zwróćmy uwagę na bezdomnych

W związku z coraz niższymi temperaturami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje, by nie być obojętnym wobec bezdomnych i zgłaszać służbom miejsca ich przebywania.

Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w tym czasie są m.in. osoby samotne lub pod wpływem alkoholu.

Niskie temperatury to także zagrożenie dla osób bezdomnych. Często szukają one schronienia przed skutkami zimy na ogródkach działkowych, w pustostanach czy piwnicach. Tymczasem tragiczny finał może mieć już kilka godzin spędzonych na powietrzu  – nawet podczas niewielkich mrozów.

Zbigniew Grzesiak, kierownik Toruńskiego Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych „Monar-Markot” zwraca uwagę na narastający problem bezdomności.

– W ciągu roku przez ośrodek „przewija się” 150-170 osób. W sytuacji jesienno-zimowej, czyli kiedy jest zagrożenie mrozami, przyjmujemy bez żadnych obostrzeń, zapewniamy nocleg, żeby ci ludzie nie zamarzli. Narasta ten problem – osób bezdomnych przybywa, co roku jest ich coraz więcej – mówi Zbigniew Grzesiak.

Problem wychłodzeń dotyka także osób starszych, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Według danych Policji, w trakcie trwania sezonu zimowego 2014/2015 od października do marca z powodu wychłodzenia życie straciło 74 osoby.

RIRM

drukuj