fot. pixabay.com

MSW Bułgarii: rośnie presja migracyjna ze strony Turcji

Liczba prób nielegalnego przejścia granicy bułgarskiej od strony Turcji wzrosła w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie – poinformowało w niedzielę ministerstwo spraw wewnętrznych Bułgarii. W lipcu odnotowano o 24 proc. więcej takich prób niż w czerwcu.

Na razie nie ma jednak podstaw do niepokoju, na granicy rozmieszczono wystarczające siły – zapewnił resort. Przekazano, że oprócz policji granicznej i wojska na próby nielegalnego przekraczania granicy reaguje 860 wysłanych dodatkowo w tym celu policjantów.

Zbudowane w 2016 r. instalacje ochronne z drutu kolczastego są w dobrym stanie i skutecznie ograniczają nielegalny ruch przez granicę – dodano.

Według komunikatu bułgarskiego MSW w pierwszych siedmiu miesiącach br. odnotowano blisko 60 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, większość z nich udaremniono.

W pierwszym półroczu w pobliżu granicy lub wewnątrz kraju zatrzymano 6633 osoby, które nielegalnie dostały się do Bułgarii, 4987 z nich była obywatelami Afganistanu lub Syrii. W ośrodkach dla uchodźców znajduje się 20 proc. osób, które nielegalnie przekroczyły granice, większość z nich znajduje sposób, by udać się dalej na zachód Europy.

W statystykach MSW nie ujęto uchodźców z Ukrainy, którzy nie są uważani za nielegalnych migrantów. Obecnie w Bułgarii znajduje się ok. 86 tys. ukraińskich uchodźców, 39 tys. z nich to dzieci, większość dorosłych to kobiety. Uciekającym z objętej wojną Ukrainy kobietom proponuje się pracę i zapewnia opiekę medyczną, dzieci po rozpoczęciu roku szkolnego będą mogły uczęszczać do bułgarskich szkół i przedszkoli.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl