fot. pixabay.com

Szwecja, Dania i Norwegia zaapelowały do swoich obywateli o ostrożność w Turcji

Resorty dyplomacji Szwecji, Danii oraz Norwegii zaapelowały w sobotę do swoich obywateli przebywających w Turcji o ostrożność oraz unikanie zgromadzeń. Ostrzeżenie ma związek z napiętą atmosferą po spaleniu egzemplarzy Koranu na demonstracjach w Sztokholmie i Kopenhadze.

„Szwedzi w Turcji proszeni są o śledzenie rozwoju wydarzeń, unikanie dużych zgromadzeń oraz demonstracji, zapisanie się na listę MSZ oraz ściągnięcie aplikacji MSZ dla podróżnych” – poinformował szwedzki resort dyplomacji.

Ambasada Królestwa Szwecji w Ankarze, przed którą odbywały się wcześniej antyszwedzkie manifestacje polegające m.in. na paleniu szwedzkiej flagi, została zamknięta dla interesantów. Wciąż funkcjonuje szwedzki konsulat w Stambule, ale zalecono „zachowanie czujności przy wchodzeniu”.

Podobne apele do swoich obywateli o unikanie zgromadzeń w Turcji wystosowały resorty dyplomacji Danii oraz Norwegii.

W ostatnich dniach duńsko-szwedzki prowokator Rasmus Paludan, założyciel antymuzułmańskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił Koran przed ambasadą Turcji w Sztokholmie oraz w Kopenhadze. Wywołało to kryzys w stosunkach szwedzko-tureckich. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, oznajmił, że Szwecja nie może liczyć na wejście do NATO, Ankara odwołała trójstronne spotkanie ze szwedzkimi oraz fińskimi władzami. MSZ Turcji wezwało na rozmowę ambasadora Danii.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl