fot. https://www.google.com/maps

Przejście graniczne Turcji z Armenią zostało otwarte po raz pierwszy od 35 lat

Po raz pierwszy od 35 lat na granicy turecko-armeńskiej otwarto przejście graniczne, przez które dostarczana jest pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji – poinformowała w sobotę oficjalna turecka agencja informacyjna Anatolia.

Pięć ciężarówek przewożących pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię w poniedziałek, przekroczyło w sobotę przejście graniczne Alican w prowincji Igdir – napisała Anatolia, publikując zdjęcie samochodów.

„Pomoc humanitarna wysłana przez Armenię przekroczyła most Margara na granicy armeńsko-tureckiej i zmierza w kierunku obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi” – napisał w mediach społecznościowych wiceminister spraw zagranicznych Armenii, Wahan Kostanjan.

Według tureckiej agencji przejście to zostało poprzednio specjalnie otwarte w 1988 r., aby wysłać pomoc do Armenii. Wtedy stolica tego kraju Erywań ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi, w którym zginęło od 25 do 30 tys. osób.

Obydwa kraje od dziesięcioleci są skonfliktowane pamięcią o masakrze Ormian w 1915 roku. Od grudnia 2021 r. Ankara i Erywań zaczęły odnawiać obustronne relacje poprzez powołanie specjalnych wysłanników, którzy kilkakrotnie spotykali się w Wiedniu, aby omówić normalizację wzajemnych stosunków.

W lutym 2022 roku wznowiono loty komercyjne miedzy obydwoma krajami.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl