fot. PAP/EPA

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

W pobliżu synagogi w Jerozolimie doszło do zamachu. Siedem osób nie żyje. Policja aresztowała 42 osoby. Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie. Stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej.

– Wysiadł z samochodu niedaleko nas i zaczął zabijać z pistoletu. Każdego, kogo zobaczył z bliskiej odległości, strzelał w jego kierunku – mówił Kobi Shabtai, komisarz izraelskiej policji.

Napastnik został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy zamachowiec działał sam. Trwają czynności śledcze.

Apeluję do ludzi, aby nie brali prawa w swoje ręce. W tym celu mamy wojsko, policję i siły bezpieczeństwa, które będą działać zgodnie z instrukcjami rządu – powiedział Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Żadna radykalna organizacja nie przyznała się do zorganizowania zamachu. W sprawie jednak głos zabrał palestyński Hamas, który przekazał, że wydarzenie to odwet za atak sił izraelskich na obóz dla uchodźców w Dżeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

– To odpowiedź na zbrodnię popełnioną przez okupantów w Dżeninie, ale też naturalna odpowiedź na zbrodnicze działania przeciwko naszemu narodowi na całym świecie – zaakcentował Hazem AL-Qassem, rzecznik Hamasu.

Polskie MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie.

„Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w dzielnicy Newe Yaakov w Jerozolimie Wschodniej, w wyniku którego śmierć poniosło siedem osób” – podkreśliło MSZ w oświadczeniu.

„Stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach. Ataki na ludność cywilną zasługują na jednoznaczne potępienie” – oświadczyło ministerstwo.

Kondolencje rodzinom ofiar zamachu terrorystycznego w Jerozolimie złożył za pośrednictwem Twittera polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau

 https://twitter.com/RauZbigniew/status/1619070982026858496

„Zdecydowanie potępiam ten barbarzyński akt terroryzmu i łączę się w cierpieniu z rodzinami ofiar. Niech Miłosierny Pan ukoi ich ból” – napisał prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, na Twitterze.

Atak potępiły też Stany Zjednoczone.

– Potępiamy ten rzekomy atak terrorystyczny w najostrzejszych słowach. Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela pozostaje żelazne i jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z naszymi izraelskimi partnerami, a nasze myśli są z narodem izraelskim w świetle tego przerażającego ataku – mówił Vedant Patel, wicerzecznik Departamentu Stanu USA.

W sobotę na Starym Mieście w Jerozolimie doszło do kolejnej strzelaniny, w wyniku której ranne zostały dwie osoby: 59-letni mężczyzna i jego około 20-letni syn. Obydwaj zostali przewiezieni do szpitala. Według informacji portalu Times of Israel, ich stan jest poważny, ale stabilny.

Izraelska policja poinformowała, że był to atak terrorystyczny, a napastnikiem, który otworzył ogień był palestyński trzynastolatek. Agresor został postrzelony przez uzbrojonych cywilów, jest ranny.

Strzelanina w Jerozolimie nastąpiła po zamachu terrorystycznym w piątek wieczorem. Uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Był to najkrwawszy od lat zamach terrorystyczny w Jerozolimie.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl