fot. PAP/EPA

Ks. prof. W. Cisło: W Betlejem jest w miarę spokojnie. Gorzej w Jerozolimie i innych miastach. Tam nie wszystkie rakiety zostały przechwycone przez Żelazną Kopułę, która ochrania Izrael

Rozmawiałem z naszymi przyjaciółmi z Betlejem, którzy koordynują pracę rodzin produkujących rzeczy z drewna oliwnego. Powiedzieli mi, że w Betlejem jest w miarę spokojnie. Gorzej jest w Jerozolimie i innych miastach. Tam nie wszystkie rakiety zostały przechwycone przez Żelazną Kopułę, która ochrania Izrael. Ponad dwa tygodnie temu byliśmy z dużą grupą pielgrzymów na rekolekcjach. Było przepięknie, przede wszystkim był spokój. Hotele były zarezerwowane do stycznia. Cieszyliśmy się, bo turystyka to główne źródło dochodu dla chrześcijan, ale niestety stało się to, co się stało powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie,  w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Konflikt izraelsko-palestyński narasta.

Rozmawiałem z naszymi przyjaciółmi z Betlejem, którzy koordynują pracę rodzin produkujących rzeczy z drewna oliwnego. Powiedzieli mi, że w Betlejem jest w miarę spokojnie. Gorzej jest w Jerozolimie i innych miastach. Tam nie wszystkie rakiety zostały przechwycone przez Żelazną Kopułę, która ochrania Izrael. Ponad dwa tygodnie temu byliśmy z dużą grupą pielgrzymów na rekolekcjach. Było przepięknie, przede wszystkim był spokój. Hotele były zarezerwowane do stycznia. Cieszyliśmy się, bo turystyka to główne źródło dochodu dla chrześcijan, ale niestety stało się to, co się stało – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się chrześcijanie.

Od lat Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizuje kampanię S.O.S dla Ziemi Świętej. Polega ona na tym, że rozprowadzamy w Polsce to, co chrześcijanie wyprodukują w Ziemi Świętej. To przede wszystkim: różańce, szopki, które wykonują z drewna oliwnego. W ten sposób dajemy im możliwość utrzymania – mówił dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Łaciński patriarcha Jerozolimy ks. kard. Pierbattista Pizzaballa apeluje o post i modlitwę. Także Ojciec Święty Franciszek mówi, że Bliski Wschód nie potrzebuje wojny, ale pokoju zbudowanego na sprawiedliwości, dialogu i odwadze braterstwa.

18 października rusza akcja modlitewna „Milion dzieci modli się na Różańcu”. Apelujemy do katechetów, księży uczących w szkole, żeby zaprosili dzieci do wzięcia udziału w tej corocznej inicjatywnie modlitewnej organizowanej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. (…) To nawiązanie do idei św. o. Pio, który mówił, że jak milion niewinnych serc będzie się modlić,  to świat będzie lepszy – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło.

16 października minęło 45 lat od chwili wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. To ważny dzień, zwłaszcza w kontekście dyskusji o ochronie życia i dzieci nienarodzonych, osób starszych.

Świat chce chronić życie tylko wtedy, kiedy ono jest efektywne. Wracajmy do nauczania św. Jana Pawła II i w dziedzinie duszpasterskiej, i w dziedzinie misyjnej. (…) Każdy człowiek jest ważny, czy to muzułmanin, czy chrześcijanin, każdy człowiek potrzebuje kromki chleba. Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział nam, że Bliski Wschód bez chrześcijan nie będzie już tym samym Bliskim Wschodem – zauważył gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj