fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. M. Błaszczak: Budowa licznej i nowoczesnej armii świadczy o bezpieczeństwie Polski

Wicepremier Mariusz Błaszczak, szef MON, podkreślił, że budowa licznej i nowoczesnej armii świadczy o bezpieczeństwie Polski. Szef resortu obrony narodowej uczestniczył w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyli ją ochotnicy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Minister zaznaczył, że w ubiegłym roku do wojska przystąpiło ponad 13,5 tys. żołnierzy zawodowych. Dodał, że to największa liczba od czasu zniesienia obowiązkowej służby wojskowej.

Wicepremier Mariusz Błaszczak wskazał, że w tym roku wynik powinien być jeszcze lepszy.

– Przygotowaliśmy ponad 25 tysięcy miejsc w Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej. Wojska Obrony Terytorialnej też dynamicznie będą się rozwijać. Naszym celem jest to, aby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tysięcy żołnierzy, w tym 50 tysięcy żołnierzy WOT i 250 tysięcy żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tysiące żołnierzy różnych formacji – poinformował szef MON.

W ten weekend przysięgę wojskową złoży łącznie 380 Terytorialsów. W niedzielę słowa Roty wybrzmią w Rejowcu, Łańcucie i Birczy.

Por. Marta Gaborek, Oficer Prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podkreśliła, że przysięga ma dla żołnierzy duże znaczenie.

– Przysięga wojskowa jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza. Zawarta w niej jest cała istota służby wojskowej. Przysięgę składa każdy żołnierz Rzeczypospolitej – mówiła por. Marta Gaborek.

Wstępując w szeregi Wojska Polskiego, potwierdzamy chęć służby krajowi i naszym lokalnym społecznościom – dodawał Jan Krzemiński, żołnierz WOT.

Wojsko Polskie wzmacniane jest również poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. To m.in. koreańskie czołgi K2, a także armatohaubice K9, systemy rakietowe HIMARS, koreańskie wyrzutnie Chunmoo czy czołgi Abrams.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl