fot. PAP/Lech Muszyński

Min. M. Błaszczak: Udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski

Udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski, wycofanie się Polski z misji ONZ było błędem, dziś ten błąd niwelujemy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w piątek obserwował w Wędrzynie ostatni etap certyfikacji I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego udającego się do Libanu.

Mariusz Błaszczak zapewnił, że żołnierze, którzy wyruszają do Libanu, są dobrze przygotowani, żeby rozpocząć misję w ramach ONZ.

Szef MON podkreślił też, że „dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym”.

„80 lat temu ministrowie spraw zagranicznych naszych sąsiednich państw, a wiec Ribbentrop i Mołotow podpisali pakt, na podstawie którego Niemcy i Rosja we wrześniu 1939 r. dokonały czwartego rozbioru Polski” – powiedział.

„Naszym zadaniem dziś jest niedopuszczenie do tego, żeby kiedykolwiek w przyszłości powtórzyły się podobne zdarzenia. W związku z tym, wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być aktywne, przede wszystkim w ramach NATO, w relacjach dwustronnych z USA (…) i musi być aktywne w innych misjach” – podkreślił Mariusz Błaszczak. W tym kontekście wymienił „inne misje, w tym misje pokojowe ONZ”.

„To są doświadczenia (dla wojska – PAP), ale także udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski” – ocenił. Przypomniał też, że 10 lat temu wycofano Wojsko Polskie z misji pokojowych.

„To był błąd. Dziś ten błąd niwelujemy przez to, że bierzemy udział w misji stabilizacyjnej, w misji pokojowej, w misji, której zadaniem jest niesienie obrony, ochrony i wspieranie ludności cywilnej Libanu” – wyjaśnił.

PAP/RIRM

drukuj