fot. AKSiM

W toruńskiej AKSiM odbyło się sympozjum „Oblicza pojednania”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w sobotę 28 stycznia odbyło się sympozjum pt. „Oblicza Pojednania”. Prelegenci podczas debaty podjęli refleksję nad poszukiwaniem dróg prowadzących do pojednania w obliczu podziałów zarówno w Ojczyźnie, jak i świecie.

Sympozjum „Oblicza pojednania” otworzył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, prof. AKSiM i rektor-założyciel uczelni. Dyrektor Radia Maryja wskazywał na znaczenie pojednania.

– Stanowić jedno. Jak Boży Syn w Ojcu stanowić jedno. Właśnie o to chodzi, żebyśmy stanowili jedno: jedno w prawdzie i miłości. Miłość w prawdzie, prawda w miłości – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Refleksja nad pojednaniem jest nam bardzo potrzebna – mówił ks. bp prof. Ignacy Dec. W swoim wystąpieniu wskazywał na list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku jako na kamień węgielny do pojednania polsko-niemieckiego. Idea tego listu jest aktualna także dziś – przebaczenie i pojednanie nie jest bowiem procesem zamkniętym.

– Powinniśmy się uczyć pojednania i do niego dążyć. Wydaje się, że w ostatnim czasie atmosfera pojednania i przebaczenia została przyhamowana sprawą reperacji i wyraźnego niemieckiego dyktatu w decyzjach UE, który jest bardzo widoczny i niepokojący – mówił ks. bp prof. Ignacy Dec.

Podczas sympozjum głos zabrał ks. bp Witalij Skomarowski. Sekretarz Konferencji Episkopatu Ukrainy mówił o inicjatywach Kościoła katolickiego na Wołyniu na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego. Zwracał też uwagę na efekty działań w tej sprawie.

– To, że Ukraina walczy już prawie rok, jest też owocem drogi pojednania, którą obyśmy przeszli do końca. Jest ona trudna, czasem bardzo trudna, ale dla Boga nie ma nic niemożliwego. Tragedia wołyńska była i jest straszną lekcją przeszłości, z której współczesne pokolenie musi wyciągnąć wnioski, aby nigdy nie dopuścić do powtórzenia takich tragicznych wydarzeń. Każda druga sobota i niedziela lipca jednoczy Ukraińców i Polaków na Wołyniu we wspólnej modlitwie ku pamięci ludzkich ofiar, które zginęły w 1943 roku – akcentował ksiądz biskup.

Wiele jest do zrobienia w pojednaniu polsko-izraelskim. Swój wkład na tym polu ma rodzina Radia Maryja. To w Toruniu powstały: Park Pamięci i Kaplica Pamięci, które obrazują heroizm Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów z narażeniem swojego życia.

– Rola Radia Maryja, TV Trwam, „Naszego Dziennika”, Sanktuarium stworzonych przez oo. redemptorystów jest ogromna na polu walki o prawdę historyczną. Miejmy nadzieję, że praca nad budową „polskiego Yad Vashem” będzie trwała i przyniesie piękny efekt – chcemy pojednania – wskazywał prof. dr hab. Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

W drogach prowadzących do pojednania inspiracji możemy szukać w nauczaniu św. Jana Pawła II – podkreślał ks. prof. Jan Machniak.

– Pojednanie pomiędzy ludźmi i narodami jest możliwe – chociaż za naszą wschodnią granicą toczy się okrutna wojna – ale warunkiem tego pojednania jest pojednanie człowieka z Bogiem – oznajmił ks. prof. Jan Machniak.

Ogromna odpowiedzialność w budowaniu pojednania spoczywa na mediach. Niestety, dziś wielu dziennikarzy sprzeniewierza się podstawowej misji dziennikarstwa, jaką jest głoszenie prawdy.

– Jeżeli miałoby dojść do pojednania polsko-polskiego, to duża rola powinna być mediów, żeby one w inny sposób zaczęły oddziaływać na umysły Polaków – stwierdził red. Grzegorz Górny, dziennikarz, publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl.

W wielu mediach odrzucane są argumenty rozumowe i manipuluje się społeczeństwem poprzez emocje.

– Są szulerzy polityczni czy ideologiczni, którzy wiedzą, że na tym polu przegrają. Rozumowo nie mają argumentów, więc budują wysokie maksymalnie rozgrzane emocje – tłumaczył red. Michał Karnowski, dziennikarz, redaktor tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl.

Dlatego tak ważna jest równowaga medialna, która daje szanse na dialog i rzeczywiste pojednanie – podkreślała członek KRRiT i prof. AKSiM, dr hab. Hanna Karp.

– Kiedy równowaga medialna będzie następować w sposób realny i wtedy druga strona zda sobie sprawę, że nie ma monopolu na przemoc medialną – mówiła dr hab. Hanna Karp, prof. AKSiM.

Nie da się też budować pojednania bez Boga – potrzeba dziś realnej wspólnoty ducha.

– Nie będzie zjednoczenia, nie będzie komunii i jedności, jeżeli nie zaczniemy tego od siebie, jeżeli nie zaczniemy wymagać od siebie – podsumował o. dr Zdzisław Klafka CSSR, prof. i rektor AKSiM.

Sympozjum pt. „Oblicza Pojednania” zorganizowały toruńskie instytucje: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl