Szwajcaria: Szef MSZ Turcji niemile widziany w Zurychu

Władze szwajcarskiego kantonu Zurych zwróciły się do rządu federalnego z prośbą o odwołanie wizyty szefa tureckiej dyplomacji Mevluta Cavusoglu, który spodziewany tam jest w niedzielę w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji.

W komunikacie władze kantonu powołują się w środę na kontrowersje, jakie wywołały zapowiedzi przyjazdów przedstawicieli rządu Turcji do Niemiec. Zdaniem władz, w przypadku przyjazdu Cavusoglu do Zurychu należałoby się spodziewać masowych demonstracji.

„Nawet zakładając dużą liczbę policjantów, nie możemy zagwarantować, że wydarzenie przebiegnie w spokoju” – napisano w komunikacie. Podkreślono w nim, że władze kantonalne nie mogą brać za to odpowiedzialności.

Z informacji rządu federalnego wynika, że Cavusoglu ma przyjechać do Szwajcarii w niedzielę, 12 marca. Nie przewiduje się żadnych spotkań z przedstawicielami władz. Natomiast w programie szefa dyplomacji Turcji są spotkania z tureckimi konsulami generalnymi oraz przedstawicielami tureckiej wspólnoty w pobliżu lotniska w Zurychu.

W ubiegłym tygodniu holenderskie MSZ sprzeciwiło się wiecowi z udziałem Cavusoglu w Rotterdamie, który miał się odbyć w sobotę, 11 marca. W środę minister sam odwołał przyjazd. Tymczasem w sąsiednich Niemczech, gdzie uprawnionych do głosowania jest ponad 1,4 mln Turków, odwołano już kilka zaplanowanych w ramach kampanii przed referendum wieców z udziałem przedstawicieli rządu Turcji. Decyzje zapadały na szczeblu władz lokalnych; doprowadziły do napięć w stosunkach między Ankarą a Berlinem.

Tureckie referendum 16 kwietnia ma zdecydować o zmianie systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl