MRPiPS: do najuboższych Polaków trafią paczki z żywnością

Najuboższe osoby w Polsce otrzymają paczki żywnościowe warte 269 złotych. To efekt zmian w programie operacyjnym pomoc żywnościowa. Ostatni rok działania tego programu podsumowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Z pomocy żywnościowej wartej prawie 300 mln złotych skorzystało w ostatnich dziesięciu miesiącach ponad 1,3 mln osób. To o sto tysięcy osób więcej niż rok wcześniej. To efekt m.in. zmiany kryteriów dochodowych. Pomoc należy się osobom samotnym, których miesięczny dochód nie przekracza 1200 złotych. W przypadku rodziny kryterium wynosi 1028 zł na osobę.

– Nasz program to prawdziwe, wymierne wsparcie Polskich rodzin – podkreśliła minister rodziny pracy i polityki społecznej  Elżbieta Rafalska .

Beneficjantami programu żywnościowego są przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc żywnościowa też dużym wsparciem dla osób starszych. W paczkach, które dotychczas trafiały do potrzebujących, znajdowało się 16 produktów żywnościowych. Ich wartość to ponad 228 złotych.

O tym, do kogo trafią paczki powiedziała minister Rafalska.

– Dotknięte ubóstwem, bezdomnością. Czasami przewlekłą, długotrwałą lub ciężką chorobą albo uzyskujące niewielki, miesięczny dochód. Albo osoby bezrobotne – dodała.

W tym roku paczki zostaną uzupełnione o trzy kolejne produkty: buraczki, kaszę gryczaną i makaron bezglutenowy. Paczka będzie warta 269 złotych. Produkty dostarczają Polscy producenci, którzy startują w specjalnych przetargach.

– Ważne jest to, że jest to żywność wysoko jakościowa, wysokogatunkowa, zdrowa, a bardzo często osoby czy rodziny korzystające z tego programu na tego typu produkty nie mogły sobie pozwolić – zaznaczyła szef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dystrybucją paczek żywnościowych zajmują się organizacje pozarządowe:
Caritas Polska, Polski Bank Żywności, Polski komitet pomocy społecznej i PCK. Organizacje świetnie sobie radzą z powierzonymi zadaniami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj