fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska: Będą zmiany w projekcie Rodzina 500 plus

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponujemy zmiany w programie Rodzina 500 plus i dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 – powiedziała w piątek w TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister poinformowała, że zaproponowane zmiany w programie Rodzina 500 plus będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd 6 czerwca zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie przypadków niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka – gdy jego dochód nie wliczał się do deklaracji o dochodach rodziny i liczbie osób na utrzymaniu. Projekt zmian ma też zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Jeśli nastąpiłoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Jak zaznaczyła w piątek Rafalska podstawowe zasady programu – tzn. nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe – pozostaną bez zmian.

„Zaproponujemy też zmiany w dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3” – dodała. Zmiana ma polegać m.in. na zwiększeniu dofinansowania do programu „Maluch”, które w roku 2017 wyniosło 151 mln. W roku 2018 rząd planuje przeznaczyć na ten cel prawie pół miliarda zł.

„Chcemy wesprzeć te samorządy, które do tej pory nie mają żadnej placówki (żłobka – PAP) – a jest ich 70 proc. Niewiele dzieci w Polsce jest objętych opieką żłobkową. Często matki muszą wracać do pracy ze względu na sytuację materialną i mają problem z zagwarantowaniem opieki nad maluchem. Chcemy to zmienić” – powiedziała Rafalska.

Ostatnia z proponowanych zmian – według minister Rafalskiej – ma polegać na poprawieniu dostępności do Karty Dużej Rodziny poprzez stworzenie mobilnych aplikacji na smartfony i tablety bez konieczności posiadania legitymacji.

PAP/RIRM

drukuj