fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

MRiRW: poszkodowani producenci tytoniu lub świń mogą wnioskować o pomoc do ARiMR

Od 1 do 14 sierpnia br. producenci, którzy nie otrzymali co najmniej raz zapłaty za sprzedany tytoń lub świnie w związku z upadłością podmiotu, któremu je zbywali, mogą składać wnioski o pomoc do ARiMR – poinformował w czwartek wieczorem resort rolnictwa.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach MRiRW pomoc będzie przysługiwała dla producentów, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedany towar w latach 2014-2017.

Chodzi o przypadki, w których ponieśli oni straty związane z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości lub wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego, lub wydaniem postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego lub otwarciem likwidacji wobec podmiotu, któremu tytoń lub świnie zostały sprzedane przez producenta rolnego bezpośrednio albo za pośrednictwem grupy producentów rolnych w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw.

Wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą również składać grupy producentów suszu tytoniowego utworzone na podstawie ustawy z września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw.

Resort wyjaśnił, że wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, a w przypadku grupy producentów suszu tytoniowego właściwego ze względu na siedzibę tej grupy. Ministerstwo dodało, że formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji.

PAP/RIRM

drukuj