fot. PAP/Jacek Bednarczyk

ARiMR: Koła Gospodyń Wiejskich mogą starać się o dotacje do końca września

Tylko do 30 września 2022 r. Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mają czas na ubieganie się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z działalnością statutową. Dotychczas wnioski o przyznanie pomocy złożyło ponad 10,8 tys. kół na kwotę blisko 60 mln zł – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniła, że rozpatruje dokumenty na bieżąco i wypłaca wsparcie. Do KGW trafiło już 57,5 mln złotych.

Po raz kolejny o takie wsparcie w biurach powiatowych ARiMR mogą ubiegać się koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję. Obecnie jest w nim zarejestrowanych 11 670 takich organizacji – najwięcej w Wielkopolsce oraz na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Właśnie w tych regionach, jak wynika ze statystyk dotyczących trwającego naboru, pomoc cieszy się największym zainteresowaniem – zaznaczono w komunikacie.

Dodano, że ważne jest, żeby przed wypełnieniem wniosku o przyznanie dofinansowania upewnić się, czy liczba członków koła zgadza się z danymi wpisanymi do rejestru. Jeżeli jest inaczej, należy zaktualizować te informacje w placówce Agencji, ponieważ wysokość dofinansowania zależy od liczby członków koła.

Zgodnie z wyjaśnieniami ARiMR koło liczące do 30 członków otrzyma 5 tys. zł; dla 31-75 członków dotacja wynosi 6 tys. zł, na 7 tys. mogą liczyć KGW, gdy należy do niego ponad 75 członków. Koła muszą wykorzystać otrzymaną pomoc do 31 grudnia 2022 r. oraz rozliczyć – przez złożenie sprawozdania – do 31 stycznia 2023 r.

Koła Gospodyń Wiejskich mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Dofinasowanie można również wydać na rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjatywy na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi, wykorzystać na przedsięwzięcia nastawione na rozwój kultury ludowej lub upowszechniające współdziałanie i racjonalne metody gospodarowania – przypomina ARiMR.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl