fot. flickr.com

Wsparcie dla rolników. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok oraz zaliczek na poczet płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Ponad 15 miliardów złotych trafi do polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich. Wypłata zaliczek już ruszyła.

– Zaliczki rozpoczęły się 16 października. Jest to pierwszy możliwy termin z punktu widzenia budżetu unijnego i kończy się dzień przed pierwszym terminem możliwości realizacji płatności głównej, czyli ARiMR realizuje płatności zaliczkowe do 30 listopada – tłumaczył Rafał Sobczak z wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zaliczki polskim rolnikom wypłacane są na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 procent, a w przypadku płatności obszarowych PROW – 85 procent.

– Jakie to są płatności powierzchniowe PROW, które podlegają zaliczkowaniu? Przede wszystkim płatność z tytułu ONW, czyli warunków niekorzystnych gospodarowania, jak również program rolno- środowiskowo-klimatyczny, rolnictwo ekologiczne i zalesianie gruntów – mówił Rafał Sobczak.

Cały czas trwa nabór wniosków od rolników, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa oraz tych, którzy nie otrzymali tak zwanej pomocy suszowej za rok 2019.

– To jest pomoc, nadzwyczajne wsparcie skierowane do tych rolników, którzy w ubiegłym roku złożyli wnioski suszowe. Natomiast w związku z pewnymi przekroczeniami limitów, tych pieniędzy nie mogli uzyskać w terminie – powiedziała Karolina Kwapisiewicz-Smoleń z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Wnioski o wsparcie można składać w biurach powiatowych agencji za pośrednictwem platformy ePUAP. Można je wysłać przesyłką rejestrowaną.

TV Trwam News

drukuj