fot. pixabay.com

ARiMR: blisko 41 mln zł wsparcia dla pszczelarzy w wiosennych naborach

Blisko 41 mln zł wypłaciła ARiMR beneficjentom, którzy ubiegali się o wsparcie w ramach trzech interwencji pszczelarskich finansowanych z unijnego budżetu. Wszyscy pszczelarze, którzy spełnili warunki, otrzymali pomoc. Wpłynęło 3 tys. wniosków – poinformowała w środę ARiMR.

Nabory wniosków prowadzone były do 24 kwietnia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Agencja przyjmowała wnioski tylko przez internet – czytamy w komunikacie podsumowującym trzy wiosenne nabory.

Największym zainteresowaniem cieszyła się interwencja „Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych”. W ramach niej, po rozpatrzeniu wniosków o płatność, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ponad 19 mln zł. Otrzymane środki pszczelarze i producenci produktów pszczelich mogli wydać na zakup nowego sprzętu. Refundacja wynosiła do 60 proc. kosztów netto. Maksymalna wysokość pomocy przekazanej beneficjentowi to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli. Dofinansowanie nie mogło przekroczyć 15 tys. zł.

Z kolei organizacjom pszczelarskim, bo tylko im przysługiwało prawo ubiegania się o pomoc na „Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”, Agencja przekazała ponad 15 mln zł. Pozyskane środki mogły być przeznaczone na zakup warrozobójczych produktów leczniczych – nie tylko weterynaryjnych, lecz także tych zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. W tym przypadku zwrotowi podlega do 90 proc. kosztów netto zakupu lekarstw.

Natomiast w ramach „Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” na konta organizacji pszczelarskich wpłynęło ponad 6,5 mln zł. Wsparcie to dotyczyło zakupu: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy. Jeśli chodzi o tę interwencję, refundacji podlega do 70 proc. kosztów netto, a maksymalna kwota pomocy dla beneficjenta to 10 tys. zł – poinformowała ARiMR.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl