W PE trwa debata ws. dyrektywy tytoniowej

W Strasburgu trwa debata nad stanowiskiem Parlamentu Europejskiego ws. dyrektywy tytoniowej. Dziś odbędzie się także głosowanie w tej sprawie.

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle Komisji Europejskiej miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, czemu sprzeciwia się Polska. Wokół dyrektywy narosło wiele kontrowersji, m.in. w związku z lobbingiem koncernów tytoniowych. W sprawie dyrektywy podzielony jest PE.

Dla Polski zakaz papierosów smakowych będzie miał negatywne skutki ekonomiczne i gospodarcze. Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. Dlatego eurodeputowani PiS zagłosują przeciwko tym zmianom – mówił europoseł Tomasz Poręba.

– PiS będzie głosować za tymi rozwiązaniami, które będą służyć polskiemu przemysłowi tytoniowemu. Uważamy, że nowa dyrektywa tytoniowa uderza w miejsca pracy w tej branży w naszym kraju. Wszystkie rozwiązania, które będą sprzeczne z polskim interesem narodowym w tej sprawie będą przez nas oprocentowane i będziemy głosować przeciw. Będziemy do ostatniej chwili szukać i przekonywać naszych kolegów do tego, żeby te niekorzystne propozycje dla tej branży odrzucić – akcentuje europoseł Tomasz Poręba.

Europoseł dodaje, że rząd Donalda Tuska nie zadbał o interesy polskich producentów wyrobów tytoniowych.

– W ostatnich dniach widzimy pewne ożywienie rządu w tej sprawie, który próbuje na ostatniej prostej ratować najbardziej niekorzystne dla polskiego przemysłu tytoniowego zapisy. Dlaczego rząd nie działał wcześniej? Dlaczego wcześniej nie szukał rozwiązań, które będą korzystne dla naszego przemysłu? To sprawia wrażenie, że na ostatniej prostej nagle rząd się obudził. Czas na działanie był o wiele wcześniej. Teraz w PE jest ostatnia szansa, żeby te wszystkie zapisy, które w sposób bezpośredni uderzają w interesy polskiego przemysłu tytoniowego, w polskie miejsca pracy podczas głosowania wykluczyć – zwraca uwagę europoseł Tomasz Poręba.

RIRM

drukuj