fot. PAP/Andrzej Lange

MR: Ceny żywności mogą być wyższe również w styczniu

W styczniu, podobnie jak w grudniu, należy oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności – ocenili w środowym komentarzu eksperci Ministerstwa Rozwoju. Dodali, że roczny wskaźnik cen będzie w tym miesiącu oscylował w okolicach poziomu 3,9 proc.

Jak wynika z środowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły wobec listopada br. o 0,8 proc. W porównaniu z grudniem 2018 r. ceny zwiększyły się o 3,4 proc., wobec 2,6 proc. w listopadzie (rdr).

„Dane zaprezentowane przez GUS dają pełniejszy obraz obszarów, które w największym stopniu przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki cen w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków MR była to kategoria >>transport<<, gdzie wzrost cen wyniósł +0,5 proc. rok do roku (wobec spadku w listopadzie o 3,4 proc.)” – wskazali analitycy resortu rozwoju.

Zaznaczyli, że w grudniu przyspieszyła ponadto dynamika cen żywności (mięso wieprzowe i cukier) i napojów bezalkoholowych (cała kategoria +6,9 proc. rdr). Na listopadowym poziomie utrzymało się natomiast spadkowe tempo cen nośników energii (-1,8 proc. rdr).

„W ocenie MR w styczniu roczny wskaźnik cen będzie oscylował w okolicach poziomu 3,9 proc. Choć w całym 2020 r. inflacja powinna ponownie znaleźć się w dopuszczalnym paśmie wahań NBP” – ocenił resort.

Zdaniem jego analityków „w styczniu w kierunku nasilenia się presji inflacyjnej oddziaływać będą między innymi ceny w kategorii >>Transport<<„.

„Podobnie jak to miało miejsce miesiąc wcześniej, w styczniu 2020 r. należy również oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności” – prognozuje MR.

Resort nie wyklucza jednak sezonowych spadków cen w kategorii „odzież i obuwie”.

PAP

drukuj