fot. twitter.com

Modernizacja linii kolejowej – z Katowic do Krakowa w 60 minut

Cały czas trwa modernizacja linii kolejowej z Katowic do Krakowa. Po modernizacji linii pociągi będą mogły pokonywać trasę nawet w 60 minut.

PKP Polskie Linie Kolejowe poprawiają komfort podróżnym. Jeszcze do niedawna na linii kolejowej E30 czas przejazdu z Krakowa do Katowic wynosił 2 h 20 min. Już wkrótce ma to się zmienić.

– Dzięki przebudowie, dzięki realizacji na całym tym odcinku ta prędkość zdecydowanie się zwiększy, czas przejazdu się skróci i dzięki temu będziemy konkurencyjni w stosunku do transportu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wszystko dzięki modernizacji między innymi stacji Jaworzno – Szczakowa. Do tej pory pociągi zatrzymywały się tu jedynie przy peronie pierwszym. Od roku podróżni korzystają z nowego peronu numer trzy. Dobiegła końca przebudowa peronu numer 2. Ale to nie wszystko. Na stacji zbudowano także lokalne centrum sterowania. Komputerowe urządzenia zapewnią bezpieczne sterowanie ruchem kolejowym na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia

– Będziemy jechali szybciej prędkość docelowa 160 km/h, będziemy jechali bezpieczniej poprzez system sterowania, który również uniemożliwia i wyklucz błąd człowieka. Wiemy dobrze, że przy urządzeniach człowiek jest tym najsłabszym ogniwem, a tutaj wiemy, że również system sterowania będzie to uniemożliwiał – wskazał Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK S.A.

Inwestycja realizowana jest w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

– Krajowy Program Kolejowy to 70 mld złotych inwestowanych w infrastrukturę kolejową. To około 220 zadań inwestycyjnych, to modernizacja blisko 9 tysięcy kilometrów torów – zwrócił uwagę Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Planowany termin zakończenia inwestycji na linii E30 to koniec 2020 roku.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj