Młodzi chcą upamiętniać Żołnierzy Wyklętych

Młodzi Polacy chcą by pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” była żywa w życiu publicznym. Domagają się by rządzący honorowo upamiętnili bohaterskich żołnierzy, by uczono o nich w szkołach i promowano jako patronów ulic.

W związku z tym rozpoczęła się akcja „Upominamy się o Was”. Jest to hołd młodych dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Organizatorzy to głównie studenci, którzy widzą w nich wzór dla swojego pokolenia przeżywającego kryzys tożsamości.

Cel akcji jest prosty; zwiększyć wiedzę rówieśników o bohaterach oraz wpłynąć na większe zaangażowanie władz w przywracaniu pamięci o patriotach, którzy zostali skazani na zapomnienie.

W ramach akcji ma się odbyć kilkadziesiąt spotkań edukacyjnych na terenie całego kraju, które zaplanowano w okolicach 1 marca; wówczas obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi Sebastian Kaleta, koordynator akcji i prezes Stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”.

– Akcja rozpoczęła się w piątek w serwisie społecznościowym facebook, gdzie osiem naszych organizacji młodzieżowych zaprezentowało program działań na najbliższe miesiące. Bardzo szybko spotkało się to z pozytywnym odbiorem. Właśnie poprzez tę akcję, poprzez różne działania: organizacje spotkań, happeningi, akcje społeczne, akcje protestacyjne, chcemy zwrócić się do władz państwowych, aby godnie uhonorowały Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy niezłomnych w przestrzeni publicznej, w polskiej historiografii. Zamierzamy te działania prowadzić z różnymi organizacjami i samodzielnie, a także ze wsparciem wszystkich zainteresowanych podmiotów – informuje Sebastian Kaleta.

Organizatorzy chcą zmobilizować władze różnych szczebli do uczestnictwa w uroczystościach. Apel w tej sprawie ma trafić m.in. do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także do samorządów.

RIRM

drukuj