W 2013 r. wyjechało na stałe 0,5 mln Polaków

Nawet 0,5 mln Polaków wyjechało z naszej Ojczyzny w ciągu ostatniego roku – alarmuje jedna z gazet. Szacuje się też, że w ubiegłym roku wymeldowało się na stałe z Polski co najmniej 36 tys. mieszkańców naszego kraju.

Z informacji dziennika wynika, że za granicą może być już nawet ponad 2,5 mln naszych rodaków. Polacy najczęściej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Norwegii. Prof. Grażyna Ancyparowicz, socjolog mówi, że głównym powodem emigracji jest brak pracy w kraju.

– Jeżeli mamy bardzo wysokie bezrobocie, jeżeli wielu ludzi po prostu rezygnuje już nawet z tego, żeby zgłaszać się do urzędu pracy, bo nic tam na nich dobrego nie czeka – nie mają zasiłków, nie mają z czego żyć – to mamy taką sytuację jaką mamy. Człowiek musi mieć jakieś poczucie stabilizacji, bo jest to fundament jego prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.  Jeżeli cały czas czujemy się zagrożeni, to po prostu staramy się w jakiś sposób złagodzić te negatywne napięcia, a jeżeli nie ma innej drogi to właśnie prowadzi to do takiej migracji zarobkowej – wyjaśnia profesor.

Według ostatnich danych w biurach pośrednictwa pracy zarejestrowanych jest ok. 2 mln 250 tys. osób. Dane te nie uwzględniają jednak osób niezarejestrowanych w Urzędach Pracy, ponad dwóch milionów młodych, którzy wyjechali z Polski w poszukiwaniu pracy oraz bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób. Według niektórych ekspertów, bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.

RIRM

 

drukuj