fot. tropemwilczym.pl

Kraków. Bieg Tropem Wilczym wśród zabytkowych samolotów

Na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego odbył się w Krakowie niedzielny bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W stolicy Małopolski wzięło w nim udział ok. tysiąca osób. Nagrody najlepszym wręczał syn jednego z Wyklętych Jana „Tygrysa” Kaczmarka, Zdzisław.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Według danych podanych w 2016 r. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. Wybudowany w 2010 roku nowy budynek muzeum, przypominający z lotu ptaka wirujące skrzydło, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce.

„Myślę, że otoczenie trasy jest wyjątkowe. Biegacze po swojej prawej i lewej stronie mijali mnóstwo eksponatów” – powiedziała PAP przedstawicielka organizatorów, Gabriela Rolka.

Przyznała, że miejsce zawodów wybrano nie tylko ze względu na niezwykłe eksponaty. Trasa w Muzeum jest wygodna, szeroka, mogą bez problemów biec razem kilkaset osób.

W stolicy Małopolski najpierw chętni pokonali 1963 metrów, a następnie były dwie tury rywalizacji na pięć kilometrów. Pogoda była dobra, nieco przeszkadzał tylko wiatr. Nie padało, a temperatura wynosiła osiem stopni C.

„Było super, nie było za gorąco. Dla mnie idealnie. Na trasie miałem czas, aby zerknąć na samoloty, także aby odpowiadać na okrzyki kibiców. Pierwszy raz pokonałem tę trasę, ale na pewno chciałbym tu wrócić za rok. Dlaczego tu jestem? Chciałam miło spędzić ten dzień, pobyć w innymi czas z innymi ludźmi i oczywiście upamiętnić tych wspaniałych  żołnierzy” – powiedziała PAP najlepsza wśród pań Beata Popadiak (brano pod uwagę wyniki obu serii na pięć km). Studiuje w Krakowie, ale pochodzi z okolic Bochni. Jej czas to 19.04.

Wśród mężczyzn najszybszy był Jakub Woźniak, z Krakowa (15.51). Organizatorzy poinformowano, że najmłodszy uczestnik imprezy miał osiem lat, wystartowało też dwóch panów urodzonych w 1951 r.

Nagrody wręczał ppłk Zdzisław Jan Kaczmarek, który jest synem pułkownika Jana „Tygrysa” Kaczmarka. Podpułkownik przypomniał, że ojciec był dowódcą Narodowej Organizacji Dywersyjnej NSZ i został skazany na karę śmierci w marcu 1952 roku (wyrok wykonano).

„Mamy wspaniałą, piękną młodzież, która bardzo się interesuje +Żołnierzami Wyklętymi+. Mają większa wiedzę na ten temat, jak osoby starsze. Nas, spadkobierców niezmiernie cieszy, że pamięć o nich jest teraz tak żywa wśród młodych ludzi. To oni najczęściej organizują marsze, biegi takie jak dziś. Tylu tu ich wystartowało z takim sercem, zaangażowaniem” – powiedział PAP Zdzisław Jan Kaczmarek.

Kibice oraz w wolnym czasie biegacze mogli obejrzeć eksponaty także w budynku Muzeum, a także przygotowaną na tę imprezę wystawę. Jak poinformowała Rolka jest ona dziełem uczniów i nauczyciele Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Znalazły się na niej zdjęcia i teksty o niektórych Żołnierzach Wyklętych.

Rolka podkreśliła, że w organizacji imprezy wydatnie pomogło Wojsko Polskie.

W 2011 r. dzień 1 marca został Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Jak poinformowano na stronie organizatorów „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować te imprezę w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników.

„W 2014 r., dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski (w tym nawet międzynarodowy – PAP)i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych” – można przeczytać na stronie tropemwilczym.pl/# o projekcie.

W Małopolsce w niedzielę biegi zorganizowano nie tylko w Krakowie, ale też np. Gorlicach, Olkuszu, Rabce-Zdroju, Oświęcimiu, Zakopanem. Tegoroczną edycję projektu „Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” objęła swoim patronatem Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM

drukuj