Rzeszów: w czwartek 7. Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przejdzie w czwartek wieczorem, po raz siódmy, ulicami Rzeszowa. To wyraz uznania dla bohaterów podziemia antykomunistycznego oraz ich ideałów – mówią organizatorzy.

Rzeszowski marsz odbywa się od 2012 roku. W tym roku przejdzie ulicami miasta 1 marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Marsz zainicjowany został przez Narodowy Rzeszów, a organizowany jest przez Młodzież Wszechpolską i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

„Inicjatywa marszu jest wyrazem uznania dla bohaterów podziemia antykomunistycznego oraz ich ideałów. W tym roku marsz przejdzie w szczególnych okolicznościach jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która uformowała pokolenie Żołnierzy Wyklętych” – przypomniała Izabela Kołcz, rzeczniczka Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu.

Organizatorzy spodziewają się, że podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym roku, mimo silnych mrozów, w marszu weźmie udział około 600-700 osób.

Marsz rozpocznie się w czwartek wieczorem na rynku w Rzeszowie, skąd ulicami centrum miasta przejdzie pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Wolność i Niezawisłość. Tam na zakończenie odbędą się okolicznościowe przemówienia, apel poległych, zostanie odmówiona modlitwa i odśpiewany hymn Polski. Uczestnicy złożą też kwiaty i zapalą znicze.

Jak informują organizatorzy, w czasie marszu tradycyjnie mają być wznoszone patriotyczne okrzyki, m.in.: „Ku waszej pamięci żołnierze wyklęci”, „Cześć i chwała bohaterom”, „Armio Wyklęta, Rzeszów o tobie pamięta”. W czasie marszu niektórzy będą nieść zapalone pochodnie, flagi narodowe i flagi organizatorów, a także naszkicowane wizerunki bohaterów, m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, rotmistrza Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. Pojawią się też Żołnierze Wyklęci w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej.

„Wszyscy znają nazwiska Żołnierzy Wyklętych takie jak: Ciepliński, Pilecki, Lazarowicz czy +Inka+. Ale mało kto kojarzy takiego bohatera jak Ludwik Więcław, ps. Śląski. To narodowiec z naszej podkarpackiej ziemi. Został stracony na zamku w Rzeszowie w 1949 roku. W tym roku chcemy mieszkańcom przypomnieć tego bohatera” – zapowiedziała Izabela Kołcz.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

W więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są żołnierze tworzący powojenną konspirację, którzy byli najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl