Krzywicze – kwatera wojskowa z 1920 r. po remoncie. 11.2019. Fot. MKiDN

MKiDN: w listopadzie zakończył się remont kolejnych polskich kwater wojennych na Białorusi

W listopadzie zakończyły się prace remontowe kolejnych polskich kwater wojennych na Białorusi, których koszt wyniósł 1 mln 500 tys. zł – poinformował resort. Dodano, że remont kwater to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dot. polskich grobów wojennych poza granicami kraju.

MKiDN podało, że „przywrócono godny wygląd cmentarzom wojennym w Królewszczyźnie, Krzywiczach, Kurzeńcu i Wołkołaciem, a także w Brześciu nad Bugiem, Kobryniu, Nowym Świerżeniu i Użance”.

Napisano, że „kompleksowy remont polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r., zlokalizowanych na terenie Białorusi to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dotyczące polskich grobów wojennych znajdujących się poza granicami kraju”.

Resort kultury przekazał, że środki przeznaczone na ten cel pochodzą z budżetu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych oraz Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”.

W komunikacie dodano, że „pomyślne zakończenie prac remontowych było możliwe dzięki przychylności białoruskiego Ministerstwa Obrony, uzyskanej przy pomocy Ambasady RP w Mińsku”.

„Należy również podkreślić przy tym życzliwą postawę władz lokalnych i księży rzymsko-katolickich zarządzających parafiami, na których terenie znajdują się polskie nekropolie wojenne” – wskazano w komunikacie.

W 2016 r. w MKiDN podjęto decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego remontu blisko trzydziestu polskich cmentarzy wojennych z 1920 r. na Białorusi.

„Dotychczas przywrócono godny wygląd 14 cmentarzom wojennym znajdującym się w: Brześciu nad Bugiem, Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaźnie, Kobryniu (cmentarz przy cerkwi), Królewszczyźnie, Kurzeńcu, Krzywiczach, Nowym Świerżeniu, Podświlu, Użance, Wołkołacie i Zadorożu” – napisano w informacji prasowej resortu.

Na przyszły rok zaplanowano prace remontowe m.in. w Dołhinowie, Grodnie, Holszanach, Lidzie, Miadziole, Nieświeżu, Oszmianie, Słonimiu i Wornianach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl