Mitera o słowach M. Gersdorf: KRS jest organem konstytucyjnym

KRS jest organem konstytucyjnym, nie wiem jaka konstytucyjność miałaby być przywrócona, nie rozumiem tego – powiedział w piątek rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera odnosząc się do wcześniejszego oświadczenia sędzi Małgorzaty Gersdorf.

W piątek Gersdorf wygłosiła oświadczenia na temat jej spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, do którego doszło w środę rano. Jak mówiła, wśród warunków – które przedstawiła Morawieckiemu – jest m.in. to, że „że sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowisko”, a ona pozostaje nadal Pierwszym Prezesem SN z mocy konstytucji – bez warunków”.

Małgorzata Gersdorf dodała, że podczas spotkania z premierem podniosła również, iż „należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS”.

„Ja nie widzę, co miałoby być przywrócone, gdyż organ jest konstytucyjny. Nie rozumiem tego” – odniósł się do słów Gersdorf sędzia Mitera. Odpowiadając na uwagę dziennikarzy, że poszczególnych sędziów do KRS wybrali politycy Mitera odpowiedział, że „SN i poszczególni sędziowie SN nie mają kompetencji” do oceny kwestii konstytucyjności.

„Tym jedynym organem jest Trybunał Konstytucyjny i dopóki nie stwierdzi on tego, że dany organ, przepis jest niekonstytucyjny, to mamy domniemanie konstytucyjności” – zaznaczył rzecznik KRS. Powtórzył, że „nawet przymiot profesorski, czy bycie sędzią SN nie daje kompetencji do oceny konstytucyjności”.

Sędzia Mitera dodał, że słowa prof. Gersdorf o tym, że jest Pierwszym Prezesem SN, to „subiektywne przekonanie pani prezes”.

„Oczywiście tytularnie zawsze ten tytuł będzie pani profesor przysługiwał” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj