fot. twitter.com

Lekarze apelują o wycofanie pseudospektaklu „Klątwa” z programu festiwalu w Słupsku

Słupscy lekarze apelują o wycofanie pseudospektaklu „Klątwa” z niedzielnego festiwalu teatralnego w tym mieście. Pismo w tej sprawie trafiło do prezydenta miasta Roberta Biedronia oraz Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego. Podpisało się pod nim 43 medyków. O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”.

„Klątwa” zawiera bluźniercze i obrazoburcze sceny, w których pojawiają się symbole religijne i narodowe. Wykorzystana zostaje także postać Papieża-Polaka Jana Pawła II. Premiera spektaklu w Warszawie wywołała protesty środowisk katolickich.

W liście lekarze napisali, że „przedstawienia tego typu sprawiają wiele bólu chrześcijanom”. Zwrócili także uwagę, że sztuka powinna przyczyniać się do eliminowania negatywnych zachowań a nie do ich propagowania.

Postawa lekarzy jest godna pochwały. Widać, że stoją po stronie prawdy – podkreślił Zbigniew Wojciechowicz, radny Słupska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Myślę, że nie ma szansy, aby ten spektakl odwołać, natomiast ludzie, którzy stanowią autorytet w mieście i są szanowani, pokazują, że nie ma co się bać, trzeba pokazywać prawdę, pokazywać do czego doprowadzają rządy pana Biedronia. Dzięki naszej akcji widać, że ludzie mogą coś zdziałać. Z tego, co wiem, nie będzie gwałtownych reakcji na ten spektakl np. manifestacji, bardziej będzie to w postaci religijnej. W kościołach będą modlitwy przepraszające Pana Boga za to, co się dzieje w Słupsku – wskazał Zbigniew Wojciechowicz.  

Bluźnierczy pseudospektakl „Klątwa” ma zostać wystawiony w ramach Festiwalu Scena Wolności. Na jego realizację przeznaczono 200 tys. zł z puli 350 tys. zł. Środki były zarezerwowane na przeprowadzenie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę nieodległości.

W środę podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej miała się odbyć debata nad odwołaniem pseudospektaklu „Klątwa”. Jednak na posiedzeniu nie zebrała się wymagana liczba radnych i do rozmów nie doszło.

RIRM

drukuj