Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Już po raz 15. odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Blisko 200 aktorów zaprezentuje spektakl opowiadający o ostatnich dniach i męce Jezusa Chrystusa. Początek, dzisiaj o godzinie 19.00.

Inscenizację poprzedzi Msza św. w kościele ks. Salezjanów na Winogradach. Stamtąd uczestnicy ruszą na Cytadelę, by wziąć udział w 80-cio minutowym widowisku.

Julian Głuchowski, rzecznik prasowy wydarzenia podkreśla, że  tegoroczne Misterium wpisuje się w sposób szczególny w obchodzony Święty Rok Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę chrztu Polski.

– Oprócz (tak jak rok temu) takiego wielkiego obrazu, będzie również obraz- oblicze Jezusa. Będzie to taka dedykacja, dlatego że mamy Rok Miłosierdzia Bożego. Kolejną dedykacją będzie jubileusz Chrztu Polski, także mamy takie dwie bardzo ważne rzeczy. To miejsce, Cytadela poznańska, pomieści na pewno ponad 20 tysięcy ludzi . Rok temu było 40 tysięcy osób. Myślę, że tym roku z racji tego, że jest właśnie zarówno jubileusz, jak i Rok Miłosierdzia Bożego, misterium może przyciągnąć około 40-50 tys. osób. Jeżeli chodzi o popularność, to jesteśmy bardzo znani, również wśród Polaków na świecie. Ludzie się tym interesują. Jest to takie głęboko duchowe przeżycie – powiedział Julian Głuchowski.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to jedno z największych tego typu inscenizacji pasyjnych w Europie. Odbywa się od 1998 roku. Do tej pory wzięło w nich łącznie udział ponad milion osób z Polski i zagranicy.

RIRM

drukuj