fot. chrzest966.pl

Trwają przygotowania do obchodów 1050-lecia Chrztu Polski

Zbliżają się centralne uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Obchody będą się odbywały od 14 do 16 kwietnia – najpierw w Gnieźnie i na Lednicy, a potem w Poznaniu. W jubileuszu chrztu Polski weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Już teraz, m.in. w internecie, pojawiają się  spoty promujące wydarzenie.

Działa już kampania promocyjna „Chrzcielnica Polski” – informuje prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

– Wspólnie z samorządami: powiatowym oraz gminy Łubowo prowadzimy dość mocną wizualizację. Mam nadzieję, że na drodze S5 już niedługo na poszczególnych przęsłach zobaczycie Państwo takie piękne elementy z logo „Chrzcielnicy Polski”. Będą one prowadziły zarówno do Gniezna, jak i na Ostrów Lednicki – tam, gdzie o tych początkach państwa polskiego możemy mówić – wyjaśnia prezydent miasta.

14 kwietnia rozpoczną się oficjalne obchody. Najpierw w Gnieźnie zorganizowana zostanie uroczysta Konferencja Episkopatu Polski, w archikatedrze sprawowana będzie Eucharystia z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Na Ostrowie Lednickim zaplanowano natomiast nabożeństwo Słowa Bożego –  mówi ks. bp Krzysztof  Wętkowski, biskup pomocniczy gnieźnieński.

– Ten element, który jest istotny – szczególnie tam – to pewien wymiar ekumeniczny. Bo pamiętamy i doskonale o tym wiemy, że chrzest Polski, chrzest Mieszka to jest chrzest Kościoła jeszcze niepodzielonego. Św. Wojciech jest nazywany „patronem Kościoła niepodzielonego”. I dlatego tam – na Ostrowie Lednickim – będzie nabożeństwo i wyznanie wiary, w którym będą uczestniczyli, mamy nadzieję, przedstawiciele wszystkich kościołów chrześcijańskich w Polsce, żeby w tym miejscu chrześcijanie wspólnie złożyli wyznanie wiary. Tam również zabrzmi dzwon Mieszko i Dobrawa – mówi ks. bp Krzysztof  Wętkowski.

 

15 kwietnia obchody przeniosą się do Poznania. Rozpoczną się tak jak dnia poprzedniego – od Konferencji Episkopatu Polski. W tym dniu zaplanowano także m.in. uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w których będzie uczestniczył prezydent Polski Andrzej Duda.

W ramach obchodów 1050-lecia chrztu Polski przez cały rok zaplanowano różne wydarzenia kulturalne, m.in: wykłady, koncerty i prezentacje multimedialne.

RIRM

drukuj