Ministerstwo Środowiska: Zakaz wstępu do lasu w Puszczy Białowieskiej tylko w niektórych miejscach

Ministerstwo Środowiska dementuje nieprawdziwe informacje na temat całkowitego zakazu wstępu do lasu w Puszczy Białowieskiej. Resort zapewnia, że obowiązuje on tylko w tych miejscach, gdzie drzewa stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Ministerstwo w specjalnym oświadczeniu poinformowało, że w nadleśnictwach: Białowieża i Hajnówka prowadzone są obecnie prace, których celem jest zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi. Dotychczas zamknięte fragmenty lasu będą stopniowo udostępniane turystom oraz mieszkańcom.

– Są szlaki turystyczne wyznaczone, wokół tych szlaków zapewnione jest bezpieczeństwo, w tych terenach gdzie jest niebezpieczeństwo pożarowe i niebezpieczeństwo przewracania się drzew i z tego co wiem Nadleśnictwo nad tym panuje – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Część organizacji ekologicznych cały czas krytykuje prace prowadzone w Puszczy Białowieskiej. Kilku aktywistów próbowało zatrzymać wycinkę chorych drzew na których żeruje kornik drukarz. Prof. Jan Szyszko przypomina, że za obecny stan rzeczy jest efektem nieodpowiedzialnych decyzji, które wyeliminowały ludzi z puszczy.

– Jak przestali ją użytkować to, to co zostało posadzone zaczęło ginąć, zaczęły ginąć siedliska i gatunki ważne z punktu widzenia Unii Europejskiej. Wtedy również nie przestrzegając prawa zgłoszono to na listę dziedzictwa przyrodniczego UNECSO. Stąd wynikają pewne problemy – zauważył minister.

UNESCO przygląda się temu co dzieje się w puszczy. Skrajni ekolodzy próbują przekonać organizacje, że polscy leśnicy niszczą naturalne i dzikie tereny. To jednak nieprawda. Dobrą okazja do wyjaśnienia całej sprawy będzie planowana na lipiec 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbędzie się ona w Krakowie.

– To jest zasługa ministerstwa, to jest zasługa delegacji, która uczestniczyła w obradach UNESCO i tam byli zaproszeni, aby do Polski przyjechać i przekonać się jak rzeczywiście wygląda sprawa Puszczy Białowieskiej. Cieszę się z tego pomysłu tym bardziej, że w tej chwili będziemy mogli dyskutować na bazie konkretnych danych, w konkretnym miejscu tzn. na terenie Polski – podkreślał prof. Jan Szyszko.

W miniony weekend w Puszczy odbyło się forum ekologiczne młodych pod hasłem: Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym. Jego uczestnicy mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda sytuacja w puszczy. Towarzyszyli im naukowcy i eksperci. Spotkanie zakończyła dyskusja oraz przyjęcie wniosków, którymi uczestnicy forum chcą się podzielić z kolegami z Polski oraz zagranicy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl