Prof. M. Ryba: Stary układ władzy nie rozwiąże problemów Francji

We Francji stabilizuje się pewien stary układ, którego nową twarzą jest prezydent Emmanuel Macron i jego partia – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Ekspert odniósł się w ten sposób do wyników I tury wyborów parlamentarnych we Francji. Zwyciężyła partia prezydenta Emmanuela Macrona La Republique en Marche i jej sojusznicy z MoDem zdobywając 32,32 proc. głosów.

Ocenia się, że ugrupowania te mogą liczyć na 400 – 445 miejsc w liczącym 577 deputowanych Zgromadzeniu Narodowym. Prawica, czyli partia Republikanie, zajęła drugie miejsce zdobywając 21,56 proc. głosów, a skrajnie prawicowy Front Narodowy zgromadził 13,20 proc. poparcia.

Umacnia się stary układ władzy, ale to nie rozwiązuje poważnych wewnętrznych problemów kraju – ocenił prof. Mieczysław Ryba, politolog.

– Pamiętajmy, że to jest rekordowa liczba absencji jeśli bierzemy pod uwagę udział w wyborach bodaj niespełna 50 proc. ludzi uczestniczyło, co na warunki francuskiej jest bardzo dużym wyrazem braku zaufania dla całej sceny politycznej, a problemy są nabrzmiałe, bo chodzi przede wszystkim o kryzys finansowy, gospodarczy we Francji, kryzys związany z potęgującym się terroryzmem islamskim. Pytanie jest takie: Czy ta stara-nowa ekipa będzie w stanie temu zaradzić, skoro przez tyle lat wręcz potęgowała te problemy? Mam duże wątpliwości – zakończył prof. Mieczysław Ryba.

Druga tura wyborów parlamentarnych odbędzie się we Francji za tydzień.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl