fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ministerstwo Środowiska za rozwojem geotermii w Polsce

Geotermia to przyszłość polskiego ciepłownictwa. Pod takim hasłem podpisuje się Ministerstwo Środowiska i proponuje specjalny program dla samorządów. 300 mln zł zostanie przeznaczonych na odwierty geotermalne.

Położenie Polski służy rozwojowi geotermii – zwrócił uwagę minister środowiska Michał Woś.

– Ponad 80 proc. powierzchni kraju ma potencjał geotermalny, ma potencjał na wykorzystywanie źródeł związanych z geotermią – mówił Michał Woś.

To z kolei można wykorzystać w ciepłownictwie.

– Geotermia to jest najlepsze źródło energii, odnawialne źródło energii, gdzie nie ma szczególnych kosztów krajobrazowych dla środowiska, gdzie nie ma szczególnych kosztów społecznych czy ekonomicznych – powiedział szef resortu środowiska.

https://twitter.com/MinSrodowiska/status/1306166427452350465

Minister Michał Woś zachęcał samorządy do inwestycji w źródła odnawialne, które uchronią mieszkańców przed dużymi kosztami energii w przyszłości. Rosnące koszty są realnym scenariuszem w obliczu polityki klimatycznej, jaką forsuje Unia Europejska. Resort środowiska zaproponował specjalny program.

– 300 mln jest przeznaczonych właśnie na odwierty geotermalne przede wszystkim dla samorządów, po to, żeby zwiększyć w Polsce dostępność źródeł energii właśnie z tych bardzo dobrych, ekologicznych źródeł, czyli źródeł geotermalnych – wskazał Michał Woś.

Wnioski o pomoc można składać do końca września. Potężne źródła geotermalne znajdują się w Toruniu, które po latach walki wreszcie zostaną wykorzystane.

 

TV Trwam News

drukuj