fot. pixabay.com

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy o ochronie wolności słowa w sieci

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów i kont polskich użytkowników, jeśli ich treści nie łamią polskiego prawa – mówił minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Dobiegają końca  prace nad projektem ustawy o ochronie wolności słowa w internecie.

Stałe zawieszenie kont prezydenta USA Donalda Trumpa na Twiterze i Facebooku obiło się szerokim echem na całym świecie. [czytaj więcej] Swoją decyzję władze serwisów argumentują naruszeniem regulaminu i podżeganiem do przemocy, co miało być przyczyną zamieszek w Kapitolu. Z kont prezydenta wcześniej usuwano wybrane wpisy.

– Wolność słowa jest atakowana jak nigdy dotąd – powiedział Donald Trump, prezydent USA.

Komisja Europejska mówiła o potrzebie tworzenia przepisów, które uzależnią ingerencję w treści od prawa krajowego.

„Czy decyzja ta powinna należeć do firmy technologicznej, która nie ma demokratycznej legitymacji i nadzoru?” – pytała Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Przepisy dotyczące wolności słowa w mediach społecznościowych mają już m.in. Niemcy i Francja. W Polsce pod obrady rządu trafi niebawem projekt ustawy o wolności słowa w internecie. Przepisy zagwarantują internautom prawa, których dotąd nie mieli – mówił minister Zbigniew Ziobro.

– Konieczne było stworzenie ram prawnych, które pozwolą skutecznie wyegzekwować od mediów społecznościowych, często globalnych graczy respektowanie polskiego prawa – podkreślił Prokurator Generalny.

Jak zauważył wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, jeśli serwis internetowy zablokuje konto użytkownika lub usunie jego wpis, użytkownik będzie mógł odwołać się od decyzji do tego serwisu.

– Serwis rozpatruje reklamację i albo przywraca dostęp do treści i sprawa jest zakończona, albo nie uwzględnia reklamacji. Użytkownik zyska prawo odwołania się do Rady Wolności Słowa – powiedział Sebastian Kaleta.

[Rada Wolności Słowa] złożona z ekspertów w dziedzinie prawa i nowych mediów powoływana będzie przez Sejm. Odwołania rozpatrzy w ciągu 7 dni. Decyzję Rady o przywróceniu konta lub treści serwisy muszą wykonać od razu pod groźbą kary do 50 mln złotych. Potem mogą odwołać się do sądu. Rada nie może rozpatrywać spraw o usunięcie treści. To dalej będzie w kompetencji sądu.

– Nie ma prawa cenzury. W Niemczech minister sprawiedliwości może swoimi decyzjami nakazywać usuwanie treści, to jest bardzo istotne zagadnienie, które pokazuje nasze intencje – dodał wiceminister sprawiedliwości.

Ustawa wprowadza też rozwiązania ułatwiające walkę z hejtem w sieci. [więcej]

Ślepy pozew pozwoli zaskarżyć hejterów, którzy ukrywają się w sieci pod różnymi pseudonimami i nieznane są ich dane osobowe. Wystarczy znać adres strony, login i datę. Sprawy prowadzone będą w formie elektronicznej, co je przyspieszy i obniży koszty. Rozwiązania te nie podobają się opozycji. Poseł Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, stwierdziła, że minister sprawiedliwości tworzy polityczne prawo.

– Zamiast uszanować wolność serwisów internetowych i publikowanych treści, podporządkowuje serwisy instytucjom państwa, bowiem każde odwołanie od ich decyzji będzie musiało przejść przez wybraną przez polityków Radę – podkreśliła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Ingerencja w treść to za dalekie działania – zaznaczył Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Lepiej stworzyć prawo, które będzie bardzo oczywiste, przejrzyste i wszyscy będą wiedzieli, jakie konsekwencje będą groziły za różnego rodzaju wypowiedzi czy komentarze – powiedział Jarosław Rzepa.

Jak mówił dr Wojciech Wciseł, czas pokaże, czy projekt ministerstwa spełni swoje zadania. Za potentatami mediów społecznościowych stoją organizacje prawne i ideologiczne, które będą bronić swoich treści.

– Media społecznościowe, które już działają na naszym gruncie w przestrzeni medialnej, już się ukonstytuowały, już się rozsiadły w porządku prawnym i korzystają z luk prawnych, które obowiązują – wskazał dr Wojciech Wciseł.   

Projekt chwali medioznawca Mariusz Sieraczkiewicz. Jednak za nim powinna iść walka z fikcyjnymi kontami poprzez weryfikację numeru PESEL.

– Może to doprowadzić do sytuacji dającej dużo więcej przestrzeni wolności, bo wtedy wszyscy będziemy jawni – zauważył Mariusz Sieraczkiewicz.

To brak anonimowości pociąga wiele osób m.in. do hejtu. Według Facebooka, 5 proc. jego kont jest fałszywych, co stanowi 125 milionów profili.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl