Borys Budka powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości

Prezydent Bronisław Komorowski powołał  Borysa Budkę na stanowisko ministra sprawiedliwości. Budka zastąpi Cezarego Grabarczyka, który w środę podał się do dymisji. Nowy minister jest radcą prawnym. W  2011 r. obronił pracę doktorską z ekonomii.

Borys Budka wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym – m.in. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia czy  przepisów tzw. ustawy śmieciowej.

Poseł Solidarnej Polski i prawnik Arkadiusz Mularczyk zwraca uwagę, że Budka będzie już siódmym ministrem sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

– Tych ministrów było już tak wielu, że ciężko mi ich nawet spamiętać i wymienić. Powstaje pytanie: czy taki tryb ciągłych zmian w wymiarze sprawiedliwości służy sądownictwu, służy więziennictwu czy służy prokuraturze? Myślę, że nie. Generalnie ta nominacja pokazuje, że PO od szeregu lat nie ma pomysłu na resort sprawiedliwości, na wymiar sprawiedliwości. Niestety konsekwencje tego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości odczuwają wszyscy Polacy – komentuje Arkadiusz Mularczyk.

Dwa tygodnie temu media podały, że Cezary Grabarczyk został przesłuchany w śledztwie dotyczącego nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi mieli załatwiać VIP-om w tym Grabarczykowi broń bez konieczności zdawania egzaminów.

RIRM

drukuj