Ministerstwo Sprawiedliwości: jesteśmy gotowi zaopiniować prezydenckie projekty o KRS i SN

Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowe zaopiniować projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, jeśli prezydent o to wystąpi – powiedział w środę PAP szef gabinetu politycznego ministra Zbigniewa Ziobry Jan Kanthak.

Jak dodał, do tej pory prezydent, ani jego kancelaria nie zwracała się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o konsultacje czy współpracę przy tworzeniu prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosił się pod koniec sierpnia do propozycji prezydenta dotyczących SN i KRS.

Będę bardzo uczciwie i rzetelnie oceniał propozycje pana prezydenta, jeśli prezydent będzie chciał się wcześniej do mnie zwrócić z prośbą o konsultacje, opinie, bo tak wiele mówił o potrzebie wzajemnego opiniowana, to jestem gotów też tę opinię wyrazić, zanim ten projekt ujrzy światło dzienne – by nie było później nieporozumień, że projekt spotyka się z jakimś krytycznym przyjęciem” – powiedział Ziobro w TVP Info.

Jak mówił, wierzy, że prezydent przygotuje taki projekt, z którego wszyscy będziemy zadowoleni.

Chciałbym głosować za tym projektem i pomóc panu prezydentowi w osiągnięciu osobistego sukcesu i sukcesu nas wszystkich – czyli uzdrowienia polskiego systemu sprawiedliwości” – podkreślił minister.

O prezydenckie projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego pytano w środę premier na briefingu w Krynicy.

Szefowa rządu podkreśliła, że na temat propozycji prezydenta Andrzeja Dudy wolałaby się wypowiadać, kiedy się z nimi zapozna.

Dopytywana o brak konsultacji tych projektów z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, Szydło odparła: „W Polsce mamy w tej chwili system, w którym minister sprawiedliwości odpowiada za resort sprawiedliwości i sądzę, że przy tak ważnych zmianach, te konsultacje są potrzebne”.

Ale jeżeli pan prezydent podjął decyzję, że w tej chwili przygotował własne projekty, to sądzę, że ten moment na konsultacje i rozmowę na temat tych projektów właśnie nadszedł” – zaznaczyła premier Szydło.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów ustaw o SN i KRS. We wtorek prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński potwierdził, że termin ten jest aktualny.

PAP/RIRM

drukuj