MS podejmuje specjalne działania ws. przestępstw finansowych

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał wytyczne dotyczące śledztw finansowych.

Resort przygotowuje także zmianę Kodeksu Karnego. Pojawiłoby się nowe przestępstwo wywołania wielkiej afery gospodarczej, zagrożone karą do 25 lat więzienia.

W Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych i okręgowych mają być powołani koordynatorzy do spraw przestępstw finansowych. Ma to polepszyć efektywność śledztw. Chodzi o szybkie stawianie zarzutów i zabezpieczenie dowodów.

Przykładowo w aferze Amber Gold oszukano ok. 20 tys. osób. Natomiast kwoty szkód w aferze SKOK Wołomin to ponad 2 mld zł, w Amber Gold to 650 mln zł.

Według szefa resortu sprawiedliwości w większości tych afer zawiodły prokuratura i inne organy ścigania. Współpracę Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zwalczania tego typu przestępstw dobrze ocenia europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Zaostrzenie kar, ale także współdziałanie Ministerstwa Finansów z Ministerstwem Sprawiedliwości (w tym z Prokuraturą Generalną) będzie miało niewątpliwie ogromne znaczenie prewencyjne. Do tej pory było tak, że rzeczywiście w tych sprawach, gdzie dochodziło do masowych wyłudzeń, prokuratury działały bardzo często niezwykle opieszale. Ludzie, którzy dopuszczali się przestępstw potrafili zalegalizować majątki zdobyte nielegalnie. W związku z tym doświadczali tylko kary krótkiego więzienia, a poszkodowani (w tym także Skarb Państwa), tracili na tym  już nie miliony, ale miliardy złotych. Nie ulega wątpliwości, że tego typu działania będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny – podkreśla ekonomista.

Jeśli się okaże, że chodzi o proceder na szeroką skalę, pojedyncze postępowania prowadzone w prokuraturach w całej Polsce mają być łączone.

Ma to skoordynować działania innych instytucji, m.in. organy skarbowe, KNF, a także Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W sprawy mają być angażowane wyspecjalizowane jednostki policji i ABW.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl