fot. PAP/Radek Pietruszka

Resort sprawiedliwości chce zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne

Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się surowszych kar za przestępstwa seksualne. Projekt nowych regulacji jest już gotowy. Przewiduje między innymi możliwość orzekania bezwzględnego dożywocia dla sprawcy, który dopuścił się morderstwa połączonego z gwałtem.

Resort sprawiedliwości chce chronić kobiety, ale bez ideologii. Stąd dążenia do wypowiedzenia konwencji stambulskiej, stąd dzisiejsza propozycja, by zaostrzyć kary za najcięższe przestępstwa o charakterze seksualnym.

– Chodzi o gwałty ze szczególnym okrucieństwem, nadużycia seksualne, które w polskim wymiarze sprawiedliwości traktowane są wyjątkowo łagodnie – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Nowe regulacje, jakie zaproponował szef resortu, mają podnieść minimalny i maksymalny wymiar kary. Dotyczy to m.in. przypadków gwałtu połączonego z morderstwem.

– Chcemy, aby w polskim porządku prawnym dla tak okrutnych morderców, którzy dopuszczają się mordu w związku ze zgwałceniem, perspektywą było dokończenie ostatnich dni za kratkami – oznajmił prokurator generalny.

Sądy mają też ostrzej traktować recydywistów, czyli osoby, które już wcześniej dopuściły się gwałtu i usłyszały wyrok.

– Wprowadzamy pewien automatyzm, nakazując sądom, aby w przypadku recydywisty musiały podnieść dolną granicę dwukrotnie i dopiero od tego poziomu miały mierzyć surowość wymierzonej sprawcy kary – wskazał Zbigniew Ziobro.

Dziś recydywiści mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 2/3 kary. Według regulacji ten okres zostanie przedłużony do 3/4, z tym, że przestępca będzie musiał w tym wypadku spędzić za kratami co najmniej 5 lat. Ostrzej sądy mają też traktować sprawców, którzy dopuścili się gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Wzrosną również kary za gwałty zbiorowe.

– Dzisiaj jest to zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Chciałbym, aby sądy mogły orzekać karę 25 lat pozbawienia wolności – mówił szef resortu sprawiedliwości.

To wszystko ma stworzyć system, który skutecznie będzie chronił kobiety. W ten obraz wpisują się już wcześniej przyjęte regulacje o szybkim izolowaniu sprawcy przemocy od ofiary.

– Policja będzie mogła już w momencie interwencji orzec natychmiastowy nakaz opuszczenia przez sprawcę przemocy mieszkania i zakaz zbliżania się do tego mieszkania na 14 dni – podsumował wiceminister sprawiedliwości  Marcin Romanowski.

Te przepisy mają wejść w życie na jesień. Dodatkowo – regulacje zaproponowane teraz – pozwolą, by gwałciciel wychodząc z więzienia, nie mógł kontaktować się z ofiarą. Dziś sądy mogą taki zakaz orzec. Propozycja resortu sprawiedliwości jest taka, by były do tego zobligowane.

TV Trwam News

drukuj