Ministerstwo będzie rozmawiać ze związkowcami z PKP Cargo

Ministerstwo infrastruktury w najbliższym czasie podejmie rozmowy ze związkowcami z PKP Cargo. Strona społeczna zapowiedziała strajk kroczący na 18 grudnia. Związkowcy skierowali do szefa tego resortu pismo z prośbą o pilne spotkanie w sprawie sytuacji w spółce.

Minister Andrzej Adamczyk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że znane mu są problemy pracowników spółki, bo od dłuższego czasu zajmuje się tą sprawą.

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad rozwiązaniami, które mają zapobiec strajkowi. A niebawem opinia publiczna zostanie o nich poinformowana.

– Następuje eskalacja pewnych decyzji i eskalacja niepokojów. Tak opisane zjawiska w formie protestu zostały złożone przed kilkoma dniami i sprawą bezpośrednio się zajmuję. Mogę powiedzieć jedno: dzisiaj, w kolejnych dniach będą podejmowane decyzje, które mam nadzieję zapobiegną strajkowi, bo to przecież rzecz najgorsza, jaka może się zdarzyć. Cierpi gospodarka narodowa i sami pracownicy, którzy muszą strajkować. Pracownicy chcą pracować i trzeba im tę szansę stworzyć, eliminując wszelkie powody dla których protestują – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Grudniowy strajk generalny pracowników PKP Cargo ma mieć charakter kroczący.

Pracownicy PKP Cargo domagają się podwyżek płac w wysokości 250 zł, a także zatrzymania szkodliwych działań zarządu.

Początkowo, akcja protestacyjna miała rozpocząć się 9 listopada. Jednak na skutek apelu polityków Prawa i Sprawiedliwości związkowcy zadecydowali o zawieszeniu strajku do 9 grudnia.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. Od 2013 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Zatrudnia obecnie 22,6 tys. osób.

RIRM

drukuj