fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister rodziny spotkała się z przedstawicielami samorządów w Poznaniu

Rząd chce wspierać rodziny na dwa sposoby. To obok świadczeń pieniężnych, jak np. „500 plus”, także rozwój usług dla rodzin z małymi dziećmi. Na temat dotychczasowej współpracy, ale i nowych kierunków minister Marlena Maląg rozmawiała w poniedziałek z przedstawicielami samorządów w Poznaniu.

W roku 2015 użłobkowienie było w Polsce na poziomie 12 procent. Teraz mamy 23 proc., a na koniec roku 2020 będzie to już 27 procent.

– W sumie w całym kraju będzie 200 tys. miejsc w żłobkach, z czego w tym roku takich miejsc w całej Polsce powstanie ok. 25 tysięcy – oświadczyła minister Marlena Maląg.

Większa dostępność do żłobków to główny cel programu „Maluch Plus”. Aby tworzyć więcej takich miejsc, do województwa podkarpackiego trafiło w poniedziałek blisko 16 mln złotych.

– To jest bardzo znacząca kwota dla naszego województwa. W zeszłym roku to było 15 mln zł, w tym jest to dużo większa kwota – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

„Maluch Plus” ma za zadanie pomóc zwłaszcza matkom – wskazała Alina Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– To jest kolejna inicjatywa, która tak naprawdę pomaga kobietom wejść na rynek pracy – mówiła wiceminister rodziny Alina Nowak.

Przedstawiciele resortu rodziny byli dziś obecni w kilku regionach. Wiceminister Alina Nowak przebywała w Rzeszowie, gdzie przekazała promesy na tworzenie nowych żłobków. Wiceminister Stanisław Szwed był w Opolu. Do Poznania dotarła z kolei minister Marlena Maląg.

– Idziemy przede wszystkim w kierunku wzmocnienia usług dla rodzin z małymi dziećmi – powiedziała minister Marlena Maląg.

I to samorządy realizują właściwie wszystkie programy, jakie proponuje tutaj resort rodziny. Stąd dzisiejsze spotkania i rozmowy, właśnie z samorządowcami, by jeszcze bardziej usprawnić tę współpracę.

– Pokazujemy te dobre działania, ale także wyznaczamy te kierunki dalszej współpracy – zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dalsza współpraca ma być oparta na dwóch filarach. To – obok wzmocnienia usług dla rodzin z małymi dziećmi – także świadczenia pieniężne, jak np. „500 plus”.

– Póki co, nie planujemy zmiany, waloryzacji tego świadczenia – poinformowała minister Marlena Maląg.

Ma za to powstać strategia demograficzna. I to ona odpowie na pytanie, jak dalej wspierać rodziny.

– W jakim kierunku powinniśmy wesprzeć polskie rodziny, aby decydowały się, żeby urodziło się więcej dzieci – powiedziała minister rodziny.

Aby taką strategię opracować, rząd powołał pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej.

TV Trwam News

drukuj